هم اینک واردات پیش سازهای متامفتامین ها(ماده محرک شیشه) از 60 تن به 5 تن نسبت به سه سال گذشته کاهش یافته است.


به گزارش باریش نیوز, این یعنی افزایش قیمت شیشه. جلوگیری از ورود پیش سازهای متامفتامین‌ها به کشور منجربه گران شدن قیمت شیشه شده است. گزارش‌های منتشر شده از ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهد، هم اینک هر گرم شیشه در کشور، با قیمت‌هایی حدوداً 60تا 65 هزار تومان در بازار فروخته می‌شود این در حالی است که در سه سال گذشته معتادان با 20 الی 30هزار تومان می‌توانستند یک گرم شیشه بخرند. حالا اما همین گرانی شیشه باعث شده بنا به ادعای سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر مصرف کنندگان شیشه به سمت مصرف ماری جوانا و گل سوق پیدا کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ،  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد: در چشم انداز ایجاد شده شاهد تغییر الگوی مصرف بودیم، معتادان از مصرف شیشه به سمت موادی مانند ماری جوانا و گل روی آورده‌اند که البته مواد کم خطر تری بوده است.

دکتر پرویز افشار در خصوص این تغییر الگوی مصرف در مواد مخدر نیز گفت: یکی از دلایل آن، افزایش قیمت شیشه از 10 میلیون به 120 میلیون تومان است که البته به دلیل کاهش مصرف شیشه قیمت آن به 40 تا 50 میلیون برای هرکیلوگرم رسیده است و این موضوع نشان می‌دهد که تقاضا برای مصرف شیشه کاهش یافته است.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد‌مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اظهارنظر اخیر سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از شیشه به سوی مواد کم خطرتر گفت: قطعاً موضوع تغییر دوباره الگوی مصرف مواد مخدر از شیشه به سوی ماری جوانا و گل که از سوی دکتر افشار مطرح شده بر اساس تحقیقات کشوری بوده که توسط سازمان بهزیستی کشور در چند ماه گذشته انجام شده و هنوز منتشر نشده است.

به باور سعید صفاتیان، در طول سه سال گذشته وزارت بهداشت و سازمــــــــــــان غذا و دارو واردات پیش ساز‌های تولید شیشه به کشور را محدود کرد و واردات پیش ساز‌های تولید شیشه از 60 تن به 5 تن کاهش یافت، همین باعث افزایش قیمت شیشه در این سال‌ها شده است. به تبع همین مسأله مصرف‌کنندگان شیشه به مصرف مواد روانگردان مانند گل یا حشیش می‌روند که ترکیباتش نزدیک به شیشه است.

او این را هم گفت که ازلحاظ تئوری این موضوع درست است که اگر بتوانیم قیمت شیشه را بالا نگه داریم تغییر الگو را مشاهده می‌کنیم و اتفاقاً این نوع تغییر الگو اتفاق مثبتی است و عوارض به نسبت کمتری را همراه دارد. توهم و هذیان، خودکشی، از دست دادن شغل، به خطر افتادن عملکرد اجتماعی و مشکلات روانی مصرف‌کنندگان گل و حشیش کمتر از شیشه است.

صفاتیان بر این موضوع هم تأکید کرد که طبق بند 6 سیاست‌های کلی نظام باید کاری کنیم که مصرف‌کنندگان مواد از مواد پرخطر به سمت مواد کم خطر بروند. البته اغلب کشورهای دنیا روی همین موضوع کار می‌کنند آنها به محض اینکه میزان مصرف «ال اس دی» بالا می‌رود جلوی تولید ماده اولیه را می‌گیرند تا افراد به سمت مواد دیگر سوق پیدا کنند.

او افزود: با برنامه‌ریزی برای دسترسی کم به شیشه، افزایش سطح آگاهی و کاهش واردات پیش سازها موفق شدیم مصرف شیشه را در کشور کم کنیم.

اما عباس دیلمی‌زاده، مدیرعامل جمعیت خیریه تولد در این باره نظر دیگری دارد.  او این طرح را تأیید می‌کند که چنانچه مصرف شیشه به سمت ماری جوانا و گل سوق پیدا کند مواد کم خطرتری مصرف می‌شود و به عبارتی جهت دهی به سمت الگوهای کم خطر یعنی کاهش آسیب ناشی از اعتیاد را به دنبال دارد.

دیلمی‌زاده در توضیح بیشتر گفت: شواهد مبتنی بر نتایج پژوهش در حال حاضر مبنی بر تغییر الگوی مصرف شیشه به سمت گل و ماری جوانا وجود ندارد اما شواهد در مصرف‌کنندگان مراجعه کننده به مراکز درمانی و پاتوق‌ها نشان می‌دهد مصرف شیشه کم شده اما چندمصرفی افزایش یافته است. یعنی مصرف‌کنندگان، شیشه و هروئین را توأمان مصرف می‌کنند که همین مسأله احتمال تزریق را بالا می‌برد و چنانچه برنامه‌ای برای تزریقی‌های جدید نداشته باشیم با موجی از تزریق کنندگان مواد مواجه می‌شویم.

او در پایان تأیید کرد که هیچ‌گونه داده علمی شیوع شناسی در دسترس پژوهشگران درباره مصرف مواد مخدر وجود ندارد و چنانچه داده‌ها منتشر شود می‌توان تحلیل مناسب تری ارائه داد اما نباید غافل شد که ما با گروهی از مصرف‌کنندگان هروئین و شیشه توأمان مواجه هستیم و ماری جوانا و گل در طبقات بالا و متوسط مصرف می‌شود.