اپل سال 2016 را با معرفی ایفون 7 و مک بوک پرو  پشت سر گذاشت، سالی که خیلی هم بر وفق مراد اپل و طرفدارانش سپری نشد


در مقاله ای تحت عنوان "چرا سال 2016 برای طرفداران کمپانی اپل سال خوبی نبود" مفصل به آن پرداختیم. آیفون 7 بدون جک هدفون معرفی شد، تغییری که زیاد محبوب واقع نشد و فقط عرضه ایرپادها توانست کمی اوضاع را تغییر دهد. مک بوک پروهای اپل نیز با مشکلات مربوط به باتری، مشکلات گرافیکی و شکایاتی در خصوص قیمت بالای این محصول روبرو بودند.


همچنین در سال 2016، اپل برای نخستین بار با کاهش آمار فروش آیفون مواجه شد. اما انتظا می رود سال 2017 بتواند اوضاع را به نفع اپل تغییر دهد. بر اساس شنیده ها، به نظر می رسد امسال شاهد تغییرات بزرگی در آیفون باشیم که شاید پس از معرفی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس در سال 2014، بزرگترین بازنگری باشد که در آیفون صورت می گیرد. همچنین سال 2017 احتمالا با تغییرات اساسی در آیپد، اعمال تغییرات عمده درکامپیوترهای دسکتاپ مک و بهبودهای نرم افزاری روبرو خواهیم بود.


آیفون 8 – سپتامبر 2017

شایعات پیرامون آیفون 8 حتی پیش از معرفی آیفون 7 آغاز شده بود، بنابراین در حال حاضر موارد زیادی در خصوص این محصول اپل مطرح شده است که بسیاری از آنها با هم در تناقض هستند. بنابراین شاید حدس دقیق آنچه اپل برای دهمین سالگرد معرفی آیفون در نظر گرفته کمی دشوار باشد.


اگر در این مدت اخبار را دنبال کرده و سعی کرده باشید از شایعات موجود به یک جمع بندی دست یابید، می توانید تعدادی از مشخصات مربوط به آیفون بعدی اپل را نام ببرید. بر اساس شنیده ها، می توان نتیجه گرفت که این محصول به دلیل تغییرات قابل توجهی که در آن اعمال خواهد شد نمی تواند با عنوان آیفون 7 اس معرفی شود و با نام آیفون 8 عرضه خواهد شد. اما باز هم ممکن است اپل نام دیگری را برای این محصول خود برگزیند.


گفته می شود سال 2017 با حداقل سه مدل آیفون آشنا می شویم که یکی از آنها از نمایشگر OLED برخوردار خواهد بود. بنابراین به نظر می رسد باید انتظار آیفون اولد پنج اینچی را داشته باشیم که یا از نمایشگری خمیده که به اطراف کشیده می شود،مانند آنچه در گلکسی اس 7 اج سامسونگ دیده ایم، برخوردار است و یا نمایشگری تقریبا بدون حاشیه مانند آیفون 7 خواهد داشت.


این دو ایده در خصوص نمایشگر آیفون آینده کاملا با هم متفاوت هستند. وقتی صحبت از نمایشگری خمیده می شود که به اطراف گوشی کشیده شده، بنابراین باید حاشیه های بالایی و پایینی گوشی همچنان در جای خود باقی باشند، اما بر اساس اخباری که از منابعی مانند KGI Securities به گوش می رسد احتمالا با نمایشگری 2.5D کمتر خمیده برخورداریم که تمامی حاشیه ها را از بین می برد.

 

آیفون

 


البته باز هم ممکن است شایعات مربوط به نمایشگر بدون حاشیه، کناره های فوقانی و تحتانی گوشی را در بر نگیرد.
در هر حال، احتمالا دکمه هوم در آیفون 8 حذف می شود و اسکنر اثرانگشت مستقیما در نمایشگر تعبیه می شود.

همچنین برای دستیابی به نمایی یکپارچه از شیشه ممکن است حسگرهای نور محیطی، میکروفون، و دوربین نیز در زیر نمایشگر قرار گیرند.


بر اساس شایعات، علاوه بر مدل اولد دو مدل دیگر آیفون نیز معرفی خواهند شد که مشخصات استاندارد مدل های 4.7 و 5.5 اینچی را خواهند داشت و از نمایشگرهای استاندارد LCD بهره خواهند برد که در نتیجه از برچسب قیمت ارزان تری نیز برخوردار هستند.


بر اساس شایعات یا مدل اولد و یا هر سه مدل آیفون سال 2017 از بدنه ای کاملا شیشه ای برخوردارند و خبری از طرح آلومینیومی که سال ها توسط اپل مورد استفاده قرار گرفته نخواهد بود. البته پنل شیشه ای پشتی و نمایشگر احتمالا برای برخورداری از ثبات بیشتر در قابی آلومینیومی قرار خواهند گرفت، اما قطعا وجود شیشه از نظر زیبایی بصری تغییر محسوسی در آیفون نسل بعدی ایجاد خواهد کرد.


بدنه شیشه ای قطعا تغییر قابل توجهی در ظاهر آیفون ایجاد می کند، اما دلیل دیگری هم برای این تغییر وجود دارد : شارژ بیسیم. گفته می شود اپل در حال توسعه ی فناوری شارژ بیسیم دوربردی است که احتمالا در سال 2017 معرفی خواهد شد. بدنه آلومینیومی می تواند در سرعت شارژ بیسیم اختلال ایجاد کند، در حالیکه بدنه شیشه ای چنین مشکلی را به همراه ندارد.


هنوز مشخص نیست که آیا اپل به تنهایی مشغول کار بر روی فناوری شارژ بیسیم خود است و یا در این زمینه با شرکت هایی مانند Energous وارد همکاری شده است. هنوز جزییات این شارژ بیسیم نیز مشخص نیست و فقط انتظار می رود که این فناوری درتمامی مدل های آیفون 2017 به کار رود.


از دیگر شایعاتی که در خصوص آیفون 2017 شنیده شده می توان به پردازنده پرسرعت تر A11، ویژگی های بیومتریک پیشرفته تر مانند فناوری تشخیص چهره یا حتی اسکنر عنبیه و برخورداری از Taptic Engine پیشرفته تر که قادر به تولید "ارتعاشات لمسی پیچیده تر" است اشاره کرد. وجود دوربین دوال در بعضی از مدل های آیفون نیز مورد انتظار است، که تثبیت کننده اپتیکال تصویر نیز در هر دو لنز به کار گرفته خواهد شد.


گفته می شود اپل بیش از ده مدل نمونه اولیه برای آیفون 2017 در نظر دارد که همین امر باعث می شود شایعات پیرامون این محصول بسیار متنوع و متعدد باشند.


در هر حال، باید منتظر بمانیم و با نزدیک شدن به زمان رونمایی از این محصول به تدریج به اخبار موثق تری دست یابیم.

 

آیپدپرو – بهار 2017؟

اپل به سختی مشغول کار بر روی نسخه جدیدی از آیپد پروست و بنابراین شایعات در خصوص این محصول اپل نیز بسیار داغ است. بر اساس همین شایعات اپل در سال 2017 سه مدل آیپد پرو معرفی خواهد کرد: آیپدپرو 9.7 اینچی، آیپد پرو 12.9 اینچی و یک مدل جدید میان رده که نمایشگری بین 10.1 و 10.9 اینچ خواهد داشت.


گفته می شود که آیپد پرو 10 اینچی از نمایشگری بدون حاشیه مشابه آیفون 8 برخوردار خواهد بود و سایز واقعی بدنه آن با آیپدپرو 9.7 اینچی برابر خواهد بود.


به همین دلیل، شایعات به این موضوع اشاره دارند که آیپدپرو 10 اینچی در واقع جایگزین مدل 9.7 اینچی خواهد شد، اما اپل مدل 9.7 اینچی را نیز به عنوان تبلت ارزان قیمت تر خود راهی بازار می کند. مدل های 10 و 12.9 اینچی، مدل های پرچمدار این سری خواهند بود که از پردازنده قدرتمند A10X بهره مند می شوند.

 

آیپدپرو

 


اندازه دقیق آیپد 10 اینچی هنوز مشخص نیست، اما مینگ چی کو، تحلیلگر KGI Securities، که پیشتر نیز نظرات دقیقی در خصوص محصولات اپل ارایه داده است، ادعا می کند که این محصول 10.5 اینچی خواهد بود. از طرفی وبسایت ژاپنی Mac Otakara دو گزارش متفاوت منتشر کرده و به دو اندازه 10.9 و 10.1 اینچی شاره کرده است. شایعاتی که از تایوان به گوش می رسد نیز اندازه 10.5 اینچی را گزارش کرده اند، و بررسی های صورت گرفته توسط Barclays Research اندازه 10.9 اینچی را برای آیپد پرو اعلام کرده اند.


Mac Otakara گزارش دیگری نیز منتشر کرده که به آیپدپرو 7.9 اینچی مربوط می شود که اپل به عنوان جانشین آیپد مینی معرفی خواهد کرد، البته این گزارش از هیچیک از منابع دیگر به گوش نخورده است.


با توجه به اینکه اپل قصد دارد در سال 2017 آیپدهای جدید را معرفی کند، قطعا در طول سال با نرم افزارهای خاص این محصول نیز بیشتر آشنا خواهیم شد. گفته می شود اپل قصد دارد آیپد پرو را با بهره مندی از سخت افزار و نرم افزار جدید ارتقا بخشد و ویژگی هایی را به آن بیفزاید که مورد پسند کاربران حرفه ای قرار خواهد گرفت، مانند نمایشگر سریعتر که کار با نمایشگر را تسهیل خواهد کرد. همچنین سیستم عامل iOS با قابلیت های بیشتر برای پشتیبانی از اپل پنسل همراه خواهد شد که استفاده از قلم اپل را در این محصولات کاربردی تر می کند.


Mac Otakara و Barclays Research پیش بینی کرده اند که آیپدها در اوایل سال 2017 و احتمالا در ماه مارس یا آوریل رونمایی خواهند شد، اما اگر قرار باشد طراحی بدون حاشیه نیز به این محصولات افزوده شود نمی توان مطمئن بود که اپل چنین طراحی را پیش از آیفون 8 در محصول دیگری معرفی و عرضه کند.


iMac – بهار 2017

همانطور که به خاطر دارید آی مک های جدید در رویداد ماه اکتبر اپل در کنار مک بوک پروهای جدید معرفی نشدند، اما به نظر می رسد مدل جدید این محصول اپل نیز در راه باشد. به گفته مینگ چی کو، iMac های جدید در بهار سال 2017 یعنی ماه مارس یا آوریل معرفی خواهند شد.


آی مک جدید احتمالا از تراشه Kaby Lake اینتل و پردازنده گرافیکی AMD برخوردار خواهد بود. آی مک جدید همچنین قرار است از تغییراتی در طراحی نیز برخوردار باشد، اما در این خصوص هیچگونه اخباری در دست نیست. به گزارش بلومبرگ، در مدل 2017 شاهد استفاده از پردازنده ارتقا یافته و USB-C خواهیم بود.

 

آی مک

 


تراشه های Kaby Lake که قرار است در آی مک به کار روند، احتمالا تا اواسط ماه ژانویه رونمایی خواهند شد که بدین ترتیب معرفی آی مک های جدید را در فصل بهار ممکن می سازد.


گفته می شود اپل در فکر عرضه کیبوردی مجزاست که در کنار آی مک عرضه می شود و از تاچ باری برخوردار است که بسیار مشابه کیبوردی که در مک بوک پرو دیدیم خواهد بود.

 

مک بوک- بهار 2017

پس از معرفی مک بوک 12 اینچی Retina در بهار سال 2015، اپل نسخه بهبودیافته ای از این محصول را در بهار 2016 معرفی کرد و بنابراین می توانیم انتظار داشته باشیم که بهار امسال نیز با مدل بروزرسانی شده مک بوک آشنا شویم.

 

مک بوک

 


تراشه های Kaby Lake متناسب با مک بوک در حال حاضر در دسترس هستند، بنابراین همه شرایط برای معرفی مدل ارتقا یافته این محصول آماده است. انتظار نمی رود در طراحی این محصول تغییر خاصی اعمال شود.

 

مک بوک پرو – پاییز 2017

مدل های جدید مک بوک پرو که از تاچ بار برخوردار بودند در سال 2016 معرفی شدند و اگر اپل روند معمول خود را در خصوص این محصول پیش گیرد، پاییز سال 2017 با بروزرسانی اجزای داخلی مک بوک پرو همراه خواهد بود. این بروزرسانی می تواند شامل استفاده از پردازنده های Kaby Lake و کاهش قیمت این محصول باشد. اما تغییر در طراحی خارجی و ظاهری این محصول تا چندین سال مورد انتظار نمی باشد.

 

مک بوک پرو

 


مک پرو

آخرین بروزرسانی در این محصول مربوط به سال 2013 است، بنابراین واقعا وقت آن رسیده است که اپل فکری برای آن بکند. اما در حال حاضر هیچگونه خبر و شایعه ای در خصوص امکان بروزرسانی این محصول در دست نیست.
مدتهاست تراشه و پردازنده گرافیکی مورد نیاز برای بروزرسانی این محصول در دسترس است، اما ممکن است اپل منتظر معرفی آخرین فناوری کمپانی هایی مانند اینتل و AMD است تا بالاخره مدل جدید مک پرو را عرضه کند.

 

مک پرو

 


اگر قرار باشد نسخه جدید مک پرو در سال 2017 عرضه شود، احتمالا فصل بهار و همزمان با آی مک های جدید این اتفاق رخ خواهد داد؛ اما اگر اپل در انتظار معرفی پردازنده های جدید باشد، احتمالا باید تا فصل پاییز منتظر بمانیم.


مک مینی

مک مینی نیز مانند مک پرو مدتهاست که بروزرسانی نشده و آخرین بروزرسانی این محصول در سال 2014 انجام شد. متاسفانه در خصوص امکان معرفی مدل جدید مک مینی در سال 2017 نیز هیچگونه اطلاعاتی در دست نیست، اما اگر بروزرسانی صورت گیرد احتمالا مربوط به استفاده از تراشه Kaby Lake، گرافیک بهتر و تغییراتی خواهد بود که در طول دو سال اخیر در سری مک اعمال شده است.

 

مک مینی

 


مک بوک ایر – هرگز

با وجود مک بوک و مک بوک پروهای کم ضخامت تر و سبک تر، شاید منطقی نباشد که انتظار عرضه مدل جدیدی از مک بوک ایر را داشته باشیم. اپل احتمالا چند سال دیگر و تا زمانی که بتواند قیمت سایر محصولات خود را کاهش دهد، مک بوک ایر را به عنوان محصولی ارزان قیمت تر راهی بازار می کند، اما احتمالا خبری از مک بوک ایر جدید نخواهد بود.

 

مک بوک ایر

 


البته باز هم ممکن است اپل تغییراتی جزیی در مشخصات این محصول خود اعمال کند تا بتواند برای مدتی دیگر آن را به عنوان محصولی مورد قبول کاربران به بازار عرضه کند.

 

اپل واچ – پاییز 2017؟

اگر اپل مشغول کار بر روی نسل سوم ساعت های هوشمند خود باشد، باید گفت که توانسته اقدامات خود را بسیار محرمانه نگه دارد، چرا که هیچگونه خبر و شایعه ای در این خصوص که شاهد معرفی مدل جدید اپل واچ در سال 2017 خواهیم بود تا کنون به گوش نخورده است. اما اگر قرار باشد مدل جدید این محصول معرفی شود، این اتفاق قطعا در فصل پاییز و همراه با آیفون 8 رخ خواهد داد.


تغییرات احتمالی که ممکن است در مدل جدید اپل واچ در نظر گرفته شوند عبارتند از تغییر اصولی در طراحی، پردازنده ارتقا یافته، و احتمالا حسگرهایی که اپل نتوانست در مدل های نسل اول و دوم به کار گیرد.

 

اپل واچ

 


قابلیت اتصال سلولار، ویژگی که اپل همواره علاقمند بوده در ساعت های هوشمند خود به کار گیرد اما به دلیل عمر باتری این محصول موفق به انجام آن نشده است، ممکن است در مدل 2017 عرضه شود. همچنین گفته می شود که اپل احتمالا از نمایشگرهای میکرو LED در نسل جدید اپل واچ استفاده می کند که نازک و سبک تر است و نمایش رنگ ها در آن بهبودیافته است.


در حال حاضر نمی توان اطمینان داشت که سال 2017 مدل جدیدی از اپل واچ معرفی شود، بنابراین باید منتظر خبرهای جدید و تکمیلی در خصوص محصول پوشیدنی اپل بمانیم.

 

اپل تی وی – نامشخص

گرچه احتمال دارد که اپل تی وی در سال 2017 بروزرسانی شود، اما این احتمال آنقدرها قوی نیست. اخیراً شایعاتی در این خصوص به گوش نرسیده است و در واقع دلیلی هم برای بروزرسانی اپل تی وی وجود ندارد.


سال ها زمان برد تا اپل نسل چهارم اپل تی وی را معرفی کند، بنابراین روند معرفی بروزرسانی برای اپل تی وی روندی هر ساله یا دو سالانه همانند سایر محصولات اپل نیست.

 

اپل تی وی

 


از طرفی گفته می شود که نسل بعدی اپل تی وی از پردازنده قدرتمندتر و احتمالا ویژگی هایی برخوردار خواهد بود که به اپل تی وی امکان می دهد با محصولاتی مانند آمازون اکو و گوگل هوم به رقابت برخیزد. البته شایعاتی هم به گوش می رسد که بر اساس آنها این مشخصات در محصول جداگانه دیگری که در حال حاضر در کوپرتینو در دست تهیه است ارایه خواهد شد.

 

هوم هاب – اواخر 2017؟

بر اساس شایعات اپل مشغول کار بر روی محصولی برای استفاده در خانه های هوشمند است که بسیار به آمازون اکو شباهت دارد. این دستگاه از یک بلندگو و یک میکروفون برخوردار است و به دستیار صوتی اپل، سیری، مجهز می باشد.
اپل دو سال بر روی توسعه این دستگاه کار کرده و در حال حاضر نمونه اولیه آن برای انجام آزمایشات لازم تهیه شده است. این دستگاه قادر خواهد بود دستگاه های متصل به HomeKit مانند چراغ ها، قفل های در، پوشش پنجره ها و بسیاری دیگر را از طریق فرامین صوتی کنترل کند. این محصول احتمالا در مقایسه با آمازون اکو و گوگل هوم، از فناوری پیچیده تر میکروفون و بلندگو برخوردار خواهد بود.

 

هوم هاب

 


اطلاعات در خصوص این محصول هنوز بسیار کم و مبهم است و مشخص نیست آیا این محصول قرار است فقط یک بلندگوی مستقل باشد یا ویژگی است که در روتر Airport یا خانواده اپل تی وی قرار خواهد گرفت. قابلیت تشخیص چهره نیز ممکن است در این محصول گنجانده شود. از طرفی اپل در فکر گسترش امکانات سیری است تا بتواند عملکرد بهتری در این دستگاه داشته باشد.


از آنجایی که هوم هاب فعلا در مرحله آزمایش نمونه اولیه است، زمان عرضه آن مشخص نیست. ممکن است اپل اواخر سال 2017 از این محصول رونمایی کند ولی عرضه آن به سال 2018 موکول شود و شاید هم اپل بطور کلی این پروژه را کنسل کند.


iOS11 – پاییز 2017

اپل طبق روال معمول، هر سال نسخه جدید سیستم عامل مختص آیفون ها و آیپدها را عرضه می کند و در سال 2017 زمان معرفی iOS11 است.


جزییات زیادی در خصوص ویژگی های این نسخه iOS در دست نیست، اما شنیده می شود که تاکید این نسخه بر روی آیپدها خواهد بود و شامل ویژگی هایی برای پشتیبانی بهتر و کامل تر از Apple Pencil است که می تواند باب میل کاربران حرفه ای باشد. اپل قصد دارد امکان کاربردهای بیشتر برای اپل پنسل را فراهم کند.


همچنین گفته می شود که اپل در فکر توسعه اپلیکیشن شبکه اجتماعی خاص خود است که قرار است با فیسبوک و اسنپ چت رقابت کند و امکان ضبط و ویرایش ویدیو و افزودن فیلتر به آن را در اختیار کاربران قرار دهد. این اپلیکیشن درصورت پایان مراحل توسعه، احتمالا همزمان با iOS11 معرفی خواهد شد.


اپل همچنین مدتی است گروهی را به بررسی فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده گماشته است و ممکن است در iOS11 در این خصوص هم شاهد اقداماتی باشیم. Maps و Photos نیز دو حوزه ای هستند که اپل ممکن است از واقعیت افزوده در کنار دوربین آیفون استفاده کند و قابلیت هایی مانند فیلترهای عکس مانند آنچه در اسنپ چت دیده می شود را عرضه کند.


macOS 10.13 – پاییز 2017

نسل بعدی macOS احتمالا در پاییز 2017 عرضه می شود و قابلیت های جدیدی را در این سیستم عامل عرضه می کند که البته هنوز در خصوص جزییات آن اطلاعی در دست نیست.


اپل پیش نمایش macOS 10.13 را در کنفرانس توسعه دهندگان خود که بطور معمول در ماه ژوئن برگزار می شود، عرضه خواهد کرد.


watchOS 4 – پاییز 2017

احتمالا همزمان با iOS 10.11 با سیستم عامل جدید اپل واچ نیز آشنا خواهیم شد. هنوز در خصوص تغییراتی که در این سیستم عامل رخ خواهد داد اطلاعاتی در دست نیست، اما پیش نمایش آن در ماه ژوئن می تواند اطلاعات جالبی در اختیارمان بگذارد.


tvOS 11 – پاییز 2017

آخرین بروزرسانی نرم افزاری مورد انتظار در سال 2017 مربوط به tvOS11 خواهد بود، نسل جدید نرم افزار tvOS که بر روی نسل چهارم اپل تی وی فعال خواهد بود. احتمالا در این نسخه جدید شاهد بهبود رابط کاربری و تغییرات کاربردی دیگر خواهیم بود تا بتواند کاربران را در استفاده بهینه از این محصول همراهی کند.


پیش نمایش این سیستم عامل نیز احتمالا در ماه ژوئن منتشر می شود.