به گفته این فرمانده آمریکایی، هشدار به دو هواپیمای تجسسی ایالات متحده، روز ۲۰ شهریور (۱۰ سپتامبر) و در حالی صورت گرفته که این هواپیماها، به گفته وی در حال "گشت زنی عادی بر فراز تنگه هرمز" بوده‌اند.


به گزارش باریش نیوز، آمریکا می‌گوید پدافند ضدهوایی ایران شنبه گذشته به دو هواپیمای تجسسی نیروی دریایی این کشور هشدار داده است که مسیر حرکت خود را تغییر دهند یا هدف شلیک موشک زمین به هوا قرار خواهند گرفت. (انعکاس جهانی/ ایران هواپیماهای آمریکا را تهدید به سقوط کرد)

 

بی بی سی با اعلام این خبر نوشت: ««"بیل اربن" سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در بحرین، اعلام کرد دو هواپیمای تجسسی این کشور، در "مسیرهای بین المللی نزدیک ایران" در حال پرواز بوده‌اند، اما مقام‌های ایرانی هنوز روایت خود از این واقعه را منتشر نکرده‌اند.

 

به گفته این فرمانده آمریکایی، هشدار به دو هواپیمای تجسسی ایالات متحده، روز ۲۰ شهریور (۱۰ سپتامبر) و در حالی صورت گرفته که این هواپیماها، به گفته وی در حال "گشت زنی عادی بر فراز تنگه هرمز" بوده‌اند.

 

او اظهار داشت یک ایستگاه پدافند زمین به هوای ایران به دو هواپیمای آمریکایی هشدار داده که "در حال پرواز در نزدیکی قلمروی هوایی ایران هستند" و در صورتی که به سرعت تغییر جهت ندهند به سمت آنها موشک شلیک می‌شود.

 

بیل اربن گفت هواپیماهای آمریکایی پاسخ داده‌اند در حال انجام عملیات معمولی گشت‌زنی بر فراز مسیرهای هوایی بین المللی هستند و ماموریت خود را ادامه داده‌اند. وی با این حال مشخص نکرد که آیا هواپیماهای آمریکایی ماموریت خود را در مسیر سابق ادامه داده‌اند یا پس از هشدار ایران تغییر جهت داده‌اند.

 

سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در بحرین واکنش ایران را "غیرحرفه‌ای" توصیف کرده اما افزوده این واکنش خطرناک نبوده چون بُرد موشک‌های زمین به هوای ایرانی برای زَدن دو هواپیمای آمریکایی کافی نبوده است.

 

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه این اولین بار نیست که اقدام مشابهی از سوی ایران انجام می‌شود، چنین اقداماتی را "نگران کننده" و موجب "افزایش تنش" دانسته است.

 

ایران اخیرا از روسیه موشک‌های زمین به هوای اس – ۳۰۰ دریافت کرده است.

 

تحویل این موشک‌ها به ایران، به مدت چند سال به خاطر تحریم‌های هسته‌ای این کشور به تعویق افتاده بود.

 

مشخص نیست که هشدار به هواپیماهای آمریکایی، با استفاده از سامانه موشکی اس - ۳۰۰ صورت گرفته است یا نه.»»

جام