نعل اسب از خوشبختی تا خرافات و خرافه‌گری
  • 1397/5/3 12:38:21
  • 9973
باریش گزارش می‌دهد:

نعل اسب از خوشبختی تا خرافات و خرافه‌گری

حقیقت یا خرافات بودن مساله این است که افزایش رزق و روزی، خوش یمن بودن، شانس آوردن در کارهای روزمره زندگی، بخت و اقبال همه مواردی است که خواه یا ناخواه انسان برای رسیدن به آن دست به اعمالی می‌زند اما رسیدن به سعادت و خوشبختی و افزایش رزق و روزی همه و همه دست خداوند است اما ما گاه بشر برای دست یافتن به اهداف خود به راه‌های خارج از وادی تعقل وارد می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی باریش نیوز، حقیقت یا خرافات بودن مساله این است که افزایش رزق و روزی، خوش یمن بودن، شانس آوردن در کارهای روزمره زندگی، بخت و اقبال همه مواردی است که خواه یا ناخواه انسان برای رسیدن به آن دست به اعمالی می‌زند اما رسیدن به سعادت و خوشبختی و افزایش رزق و روزی همه و همه دست خداوند است اما ما گاه بشر برای دست یافتن به اهداف خود به راه‌های خارج از وادی تعقل وارد می‌شود.

از زمان‌های بسیار دور مردم برای رسیدن به رزق و روزی و دوری از چشم زخم، نعل اسب را  کف خانه و یا مغازه‌های خود نصب می‌کنند تا به قول خودشان باعث افزایش روزیشان شود و برخی دیگر بر این باور هستند که جادوگرها با اسب‌ها دشمنی بوده و از این رو آنها به جای اسب، سوار جارو می‌شدند که با گذشت مدت‌ها این عقیده را با نصب آن در ورودی منازل جهت جلوگیری از جادو به خانه انجام می‌دهند.

در این راستا خبرنگار باریش نیوز با چند امام جمعه مصاحبه و گفت‌وگو کرده است:

حجت‌السلام و المسلمین ایوب رنجبر در گفت‌وگو با سرویس اجتماعی باریش نیوز، با اشاره به خرافات و خرافه پرستی اظهار داشت: از قدیم‌ الایام شیطان وسوسه‌های خود را بین مردم در مقابل حرکات وحیانی انبیاء، از جمله خرافات که منشاء غیر عقلانی داشته رواج داد که اغلب مردم به جای گرایش به قرآن و اهلبیت و بهره‌مندی از منابع قرآنی، برای شفای مریضان، خوشبختی خود متوسل به دعا نویسان و چشم‌ زخم‌هایی چون نعل اسب شده‌ و با نصب آن بر سردرهای منازل و مغازه‌های  خود، امیدوارند که رزق و روزی و خوشبختی شامل حال آنها شود و مریضانشان شفا پیدا کنند.

  ﺣﺘﯽ ﯾﮑﺒﺎﺭ ﻫﻢ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻣاﻥ ﺯﺣﻤﺖ ﺩﺍﺩﯾﻢ ﮐﻪ ﺭﯾﺸﻪ ﺍﯾﻦ ﻧﻤﺎﺩ ﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯﺵ ﺭا ﺑﺪاﻧﯿﻢ ؟

وی در ادامه افزود: ﺍﺯ ﺯﻣﺎﻥﻫﺎﯼ ﺩﻭﺭ ﺭﺳﻢ بر این است ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﮐﺖ ﺑﻪ ﻣﻨﺰﻝ ﻭ ﻣﺤﻞ ﮐﺎﺭ، ﻧﻌﻞ ﺍﺳﺒﯽ ﺑﺮ ﻭﺭﻭﺩﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﮑﺎﻥ‌ﻫﺎ ﻧﺼﺐ شود، ﺣﺎﻝ باید پرسید این نماد برکت برای ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﺎ ﭼﻪ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﻭ ﻓﻠﺴﻔﻪﯼ ﺁﻥ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﻧﺸﺎﺕ می‌گیرد.

ﻫﻤﻪﯼ ﻣﺎﺟﺮﺍﯼ ﻧﻌﻞ ﺍﺳﺐ ﺍﺯ ﺁﻧﺠﺎ ﺁﻏﺎﺯ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻌﻪﯼ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻓﺮﻣﺎﻧﻰ ﮐﻪ ﺍﺑﻦ ﺯﯾﺎﺩ ﺻﺎﺩﺭ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ، "ﺍﺑﻦ ﺳﻌﺪ " ﻣﺎﻣﻮﺭ ﺑﻮﺩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ‏(ﻉ ‏) ﺑﺪﻥ ﻣﺒﺎﺭﮐﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﺳﻢّ ﺍﺳﺒﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﺪ؛ ﻭﻯ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺗﻘﺮّﺏ ﺑﻪ ﺍﺑﻦ ﺯﯾﺎﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺧﯿﺎﻝ ﺧﺎﻣوﺶ ﺑﺮﺍﻯ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺭﻯ ﺍﺯ ﻫﯿﭻ ﺟﻨﺎﯾﺘﻰ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﻯ ﻧﻤﻰﮐﺮﺩ، ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﺍﺻﺤﺎﺑﺶ ﻓﺮﯾﺎﺩ ﺯﺩ: " ﮐﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﺩﺍﻭﻃﻠﺒﺎﻧﻪ ﺑﺮ ﭘﯿﮑﺮ ﺣﺴﯿﻦ ﺍﺳﺐ ﺑﺘﺎﺯﺩ ﺗﺎ ﺳﯿﻨﻪ ﻭ ﭘﺸﺖ ﻭﻯ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﺳﻢ ﺍﺳﺒﺎﻥ ﭘﺎﯾﻤﺎﻝ ﮐﻨﺪ.

ﺷﻤﺮ ﮐﻪ ﻗﺴﺎﻭﺕ ﻓﻮﻕﺍﻟﻌﺎﺩﻩﺍﻯ ﺩﺍﺷﺖ ﺑﺎ ﺷﻨﯿﺪﻥ ﺍﯾﻦ ﻓﺮﻣﺎﻥ، ﭘﯿﺸﻘﺪﻡ ﺷﺪ ﻭ ﺑﺮ ﺑﺪﻥ ﭘﺎﮎ ﺯﺍﺩﻩﯼ ﺯﻫﺮﺍ(ﺱ) ﺍﺳﺐ ﺗﺎﺧﺖ، ﺩﻩ ﻧﻔﺮ ﺩﯾﮕﺮ ﻧﯿﺰ ﺍﺯ ﻭﻯ ﺗﻌﺒﯿﺖ ﮐﺮﺩه ﻭ ﺑﺎ ﮐﻮﺑﯿﺪﻥ ﻧﻌﻞ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺮ ﺳﻢ ﺍﺳﺒﺎﻧﺸﺎﻥ ﺑﺮ ﭘﯿﮑﺮ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ‏(ﻉ ‏) ﻭ ﯾﺎﺭﺍﻧﺶ ﺗﺎﺧﺘﻨﺪ و بعد از آن ﻭ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻫﻢ ﭼﻬﺎﺭ ﻧﻌﻞ ﺍﺳﺒﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﮐﻨﺪﻩ با نماد پیروزی ﻭ ﺑﺎ ﻗﯿﻤﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﻓﺮﻭﺧﺘﻨﺪ.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حمید حسن‌زاده در این باره اظهار کرد: همچنان با گذشت زمان و پیشرفت‌های بشر در امور مختلف مانند علم و تکنولوژی، باز هم شاهد جریان خرافات و باورهای خرافی در زندگی برخی انسان‌ها می‌باشیم که یکی از مهم‌ترین دلایل شکل گیری این عقاید، کمبود اطلاعات و در بسیاری از موارد نداشتن آگاهی درباره مسائل مختلف است که خود باعث رقم خوردن چنین اموری می‌شود.

 وی گفت: نکته‌ای که در راستای ترویج خرافات در کشورها و مردمانی مختلف می‌توان به آن اشاره کرد، این است که هرچقدر سطح فرهنگ یک ملت پایین‌تر باشد، میزان شیوع خرافات در بین افراد آن جامعه نیز بیشتر است چرا که خرافه و باورهای اشتباه از نداشتن آگاهی سرچشمه می‌گیرد.

امام جمعه میاندواب در پایان سخنان خود همانند امام جمعه ماکو در رابطه نشات گرفتن خرافاتی چون نعل اسب بر سردر خانه افزود: عجیب و تأسف آور بودن این مسئله به خاطر این است که ریشه در واقعه "عاشورا" دارد و حتماً می دانید که آن زمان رسم بوده، کسانی که پیروز میدان بودند روی بدن فرد به اصطلاح شکست خورده، اسب می تازاندند بعد از روز عاشورا، مردم، نعل اسب‌هایی را که نماد خوش شانسی وپیروزی بودند بر در خونه‌هایشان آویزان می‌کردند.

بنابراین متاسفانه به صورت کاملا ناآگاهانه بیشتر مردم ما از این حقیقت بی‌اطلاع بوده که بر اساس گزارش تهیه شده متوجه شدیم شهروندان نیز اطلاع دقیقی از این موضوع  نداشته و صرفا جهت خوشبختی و خوش‌اقبالی این نماد را بر سردر وردی نصب که پس از آشکار شدن حقایق آن سعی در کندن نعل اسب شدند.

 

 

ا

 

 

               


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.