کمبود کلاس درس یکی از چالش‌های اساسی استان است
  • 1397/4/10 12:59:46
  • 9833
مدیر‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی در گفت‌و‌گو با باریش:

کمبود کلاس درس یکی از چالش‌های اساسی استان است

یکی از چالش های اساسی آموزش و پرورش، کمبود کلاس درسی است که این مشکل گریبانگیر استان ما نیز شده است. این مشکل یک روزه متولد نشده و بعد از انقلاب تلاش های فراوانی در حوزه مدرسه سازی صورت گرفته است.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی در گفت و گو با سرویس فرهنگی باریش نیوز، گفت : یکی از چالش های اساسی آموزش و پرورش، کمبود کلاس درسی است که این مشکل گریبانگیر استان ما نیز شده است. این مشکل یک روزه متولد نشده و بعد از انقلاب تلاش های فراوانی در حوزه مدرسه سازی صورت گرفته است. نزدیک 16500 باب کلاس در سطح استان از سوی دولت و خیرین مدرسه ساز تاسیس شده است.

ابراهیم محمدی افزود: نزدیک به384 مدرسه کانکسی، 416 عدد کلاس 278 کلاس خشتی
و گِلی، 118مدرسه استیجاری در روستاها وجود دارد. از این تعداد 3950 کلاس در نوبت دوم روز دایر می باشند. در برنامه ششم، با افزایش تعداد دانش آموزو خارج شدن یکسری مدارس از چرخه، نیاز به مدارس در سطح استان افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: طرح هایی از سال گذشته و امسال ازسوی دولت، خیرین و مشارکت های مردمی در حال انجام است که پیش بینی می‌شود 3 هزار کلاس درس به تعداد کلاس‌های درس افزوده گردد. اما همچنان کمبود کلاس درسی از چالش های اساسی استان است که نیازمند نگاه ملی و توجه تمامی مسئولین استانی به این امر است.
مدیر‌کل آموزش‌و‌پرورش آذربایجان‌غربی در خصوص چالش دوم آموزش‌وپرورش استان اظهار داشت : دومین چالش استان، کمبود نیروی انسانی می باشد ،البته در چند ساله گذشته استخدام های زیادی صورت گرفته است. به عنوان مثال امسال 666 نفر از طریق ماده 28 اساس نامه فرهنگیان استخدام و قریب 700 نفر از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شود. به سبب مدیریتی که سالهای گذشته داشته‌ایم هیچ کلاسی فاقد معلم نبوده اما به طبع مشکل کشوری پیش بینی شده است 380000  نفر درسال های آینده بازنشته شود و این موضوع سبب بروز مشکل در کشور و استان خواهد‌شد.

محمدی ابراز کرد : استخدام و به کار گیری از دو مبدا ماده 28 دانشگاه فرهنگیان و جذب دانشجویان متعهد خدمت در دانشگاه ها صورت می‌گیرد. خوشبختانه آزمون هر دو ورودی از سوی سازمان سنجش گرفته می‌شود. شاید بدون اغراق  تنها سازمانی است که با قدرت و به شکل اصولی وصحیح آزمون را برگزار می‌کند.


وی با اشاره به حق التدریسی های نیز تصریح کرد: حق التدریسی ها بایستی توجه داشته باشند، در قانونی که به کارگیری حق التدریسی ها را آزاد کرده، آماده است. آموزش و پرورش می تواند از نیروهایی که قبلا به صورت شرکتی و یا به عنوان نیروی پیش دبستانی کار کرده اند و تا قبل از سال 91 تعیین تکلیف شده اند واگر بیرون این ماجرا ماندن به عنوان نیروی حق التدریسی استفاده کند بدون اینکه برای آموزش و پرورش تعهدی در پی داشته باشد.آموزش و پرورش به افرادی که بالای 10 سال به عنوان معلمان حق التدریسی کار میکردند آزمونی برگزار کرد که افراد قبول شده جذب و افرادی که قبول نشدن یعنی نمره علمی مورد نیاز را نداشتند و نباید انتظاری داشته باشند.طبق قانون آموزش و پرورش در جذب این نیروها هیچ تعهدی ندارد و اگر نیروی مورد نیاز باشد این افراد مثل بقیه داوطلبان آزمون بدهند ولی شاید در آینده قانونی برای جذب این افراد با شرایط و در نظر داشتن موارد خاص تصویب شود که نیازمند قانون و تصویب مجلس شورای اسلامی می باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود در مورد اضافه شدن مقاطع تحصیلی جدید افزود : امسال با استقرار پایه 12 نظام جدید اموزشی کاملا مستقر می شود. دو مشکل برای ما ایجاد میکند. کمبود فضا تحصیلی و نیروی انسانی می باشد که با اضافه شدن کلاس درس در هنرستان ها 560 کلاس دایر اضافه می‌شود . سال های قبل پایه 12 نظری همه دانش آموزان وارد پیش دانشگاهی نمی شدند ولی از امسال 100 درصد دانش آموزان وارد این مقطع خواهند شد و 230 کلاس در این مدارس به سیستم ما اضافه خواهد شد 
محمدی در پایان گفت: قبلا هنرستان های ما برای سه ساله طراحی شده بودند. کمتر هنرستانی است با کمبود جا مواجه شده باشند ولی در نیروی انسانی بیشتر از نیروهای جدید که استخدام شده اند استفاده میشود و یک بخش دیگر نیروی از سامان دهی نیروهای قبلی انجام میشود.پیش بینی های کامل برای استقرار پایه 12 شده است.


محمدی در خصوص مدارس هیئت امنایی گفت : از پارسال مهر 96 ایجاد مدارس جدید تحت عنوان نمونه دولتی،هیئت امنایی،استعداد درخشان و شاهد ایجاد شود و ممنوع شده است.این سیاست از امسال عدم توسعه مدارس خاص کلید خورده است ولی ما از سال پیش این مورد رو اجرایی کرده و در این موارد اختیار کامل داریم. شهریه این مدارس توسط ، هیئت امنا این مدارس پیشنهاد و مدیریت منطقه طبق تائید ما قبول می نماید. امسال افزایش شهریه نداشته و فقط در موارد خاص با افزایش حداکثر 10 در صدی موافقت شده است.
همه این موارد دارای شورای نظارت هستند که این موارد را رصد می کنند.


وی در ادامه افزود : تمام مناطق و نواحی استان ستاد نظارت بر ثبت نام داریم و مردم می‌توانند در صورت ایجاد مشکل در ثبت نام  با مراجعه به این ستاد مشکلات خود را پیگیری نمایند .و به تازگی سامانه ارتباطی با مدیر کل راه اندازی شده است که مردم میتوانند بدون اینکه به آموزش و پرورش مراجعه نمایند مشکلات و شکایت خود را با دفتر مدیر کل ارائه نمایند و مطمئن شوند در اولین فرصت رسیدگی و به افراد از طریق سامانه اطلاع داده میشود.این سامانه 24 ساعته جوابگو است و در همه مدارس پوستر این سامانه نصب شده است.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.