راهپیمایی روز قدس نشاندهنده دموکراسی خواهی مردم ایران برای تمام جهانیان است
  • 1397/3/17 12:38:57
  • 9699
یادداشت:

راهپیمایی روز قدس نشاندهنده دموکراسی خواهی مردم ایران برای تمام جهانیان است

هدف مردم ایران از حضور در این راهپیمایی عظیم نشان دهنده این است که ملت ایران چقدر طرفدار دموکراسی برای تمام مردم جهان هستند و هیچ ظلمی را در هیچ گوشه ای از جهان برنمی‌تابند.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز، در هر گوشه ای از زمین که صدای مظلومی بلند می‌شود بی‌تردید نشان‌دهنده این است که ظلمی در آن نقطه در حال شکل گیری است. هر برگی از تاریخ را که می‌نگریم در تمام دوران ها و برای اکثر ملت ها روزگاری ظلم سایه گسترده است. آثار ظلم ظالمان همواره مظلومین را گرفتار کرده و تباعتی را نیز داشته است.

همه ما از زمانی که به یاد داریم از دوران کودکی نام فلسطین و مردمان این دیار در گوشمان طنین انداز شده است. مردمی که به مظلومیت شناخته می‌شوند و سالیان متمالی است دچار زیاده خواهی و ظلم عده‌ای شده اند. با دست خالی و ایمانی راسخ در برابر ظلم ایستادگی کرده اند. تصاویری که در کتاب های درسیمان از مظلومیت مردم فلسطین به تصویر کشیده شده است هرگز از خاطرمان محو نمی‌شود.

روز جهانی قدس مناسبتی جهانی است که از یک سال پس ازانقلاب ایران، در آخرین جمعهٔ ماه رمضان  و در حمایت از ملت فلسطین برگزار می‌شود.پیشنهاد ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت مهدی بازرگان، نام‌گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به نام روز قدس مطرح گردید.

بازرگان پیرامون چگونگی مطرح شدن روز قدس و اهداف ان می‌گویدسال‌ها قبل از پیروزی انقلاب کشورهای عربی و در راس آن سازمان آزادی بخش فلسطین روزی را در ماه اکتبر که یادآور پیروزی فلسطینیان در کرامه بود.  را روز فلسطین عنوان کردند

وی در توضیح چگونگی نام‌گذاری روز فلسطین نزد فلسطینیان گفت: بعد از جنگ چند روز سال ۱۹۶۷ و شکست مصر و سوریه برای اولین بار فلسطینی‌ها توانستند با یک سلسله عملیات نظامی در دره کرامه که مرز اردن و سوریه بود ارتش اسرائیل را به داخل آن منطقه بکشانند و با عملیات چریکی لطمات بسیاری شدیدی علیه اسرائیل وارد کردند.

وزیر خارجه دولت مهدی بازرگان افزود: به دنبال این پیروزی آن روز تاریخی به «معرکه کرامه» و «روز جهانی فلسطین» عنوان گردید که در ماه اکتبر مراسمی در این روز در همه جا برگزار می‌شد. وی با بیان اینکه نامگذاری روز فلسطین هویت عربی داشت و مورد استقبال مسلمانان و کشورهای اسلامی قرار نگرفت، اظهارداشت: پس از پیروزی انقلاب در وزارت امور خارجه با دوستانی از جمله آقایان کمال خرازی و علی صادقی تهرانی معاونان سیاسی و بین‌الملل اینجانب، بحث وتبادل نظر کردیم و در نتیجه پیشنهادی به بنیانگذار انقلاب ارائه کردیم که روز قدس به جای روز فلسطین در آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان قرار گیرد. وی تصریح کرد: علت این که جمعه آخر ماه رمضان را مطرح کردیم به این دلیل بود که دهه آخر ماه رمضان یعنی از ۱۹ تا ۲۷ این ماه در خصوص شب قدر اختلاف‌هایی وجود دارد به همین دلیل جمعه آخر ماه رمضان پیشنهاد شد.

 

امام خمینی (ره) در مورد روز قدس گفته بود: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آن‌ها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.» همچنین او در شرح جهانی بودن این روز گفت: «روز قدس، جهانی است، و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملتهایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بودند، روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند، در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند روز قدس، روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود باید ملتهای مستضعف در مقابل مستکبرین اعلان وجود بکنند، باید همان‌طور که ایران قیام کرد، و دماغ مستکبرین را به خاک مالید، و خواهد مالید، تمام ملتها قیام کنند، و این جرثومه‌های فساد را به زباله‌دانها بریزند.» پس از دعوت آیت‌الله خمینی، این روز در ایران به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری شد همه ساله در ایران گروه‌هایی از مردم قبل از اقامه نماز جمعه به راهپیمایی در حمایت از مردم فلسطین می‌پردازند. در شماری از کشورهای اسلامی نظیر ترکیه، اندونزی، بحرین، لبنان و پاکستان و حتی برخی از کشورهای غیر اسلامی نظیر ایالات متحده آمریکا و انگلستان نیز، تظاهراتی در برخی از مراکز اسلامی و با حضور گروهی از مسلمانان و غیرمسلمانان برگزار می‌شود.

شاید بتوان در بیانی روشن تر این موضوع را مطرح ساخت که درواقع هدف مردم ایران از حضور در این راهپیمایی عظیم نشان دهنده این است که ملت ایران چقدر طرفدار دموکراسی برای تمام مردم جهان هستند و هیچ ظلمی را در هیچ گوشه ای از جهان برنمی‌تابند. امید است که روزی جهانیان نیز در این امر به اتفاق قول و وحدت جهانی برسند و مردم مظلوم فلسطین از سالها جنگ و کشتار ویرانی رهایی یابند. و آنان نیز مانند تمام مردم کره‌ی زمین در آرامش و آسایش زندگی کنند


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.