حاشیه نشینی بلای جان ارومیه
  • 1397/3/3 11:55:00
  • 9616
باریش گزارش می‌دهد:

حاشیه نشینی بلای جان ارومیه

حاشیه نشینی یکی از معضلات گسترده  وآسیب های اجتماعی است که دامنگیرکشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه شده است ودرصورت عدم توجه به آن سبب مشکلات فرهنگی اجتماعی زیادی می گردد.این معضل درشهرهای کشور عزیزمان هم نمود پیداکرده است.وشهر ارومیه هم  به نوبه ی خودبا این مشکل عظیم دست وپنجه نرم می کند.

به گزارش سرویس اجتماعی باریش‌نیوز؛ حاشیه نشینی یکی از معضلات گسترده  وآسیب های اجتماعی است که دامنگیرکشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه شده است ودرصورت عدم توجه به آن سبب مشکلات فرهنگی اجتماعی زیادی می گردد.این معضل درشهرهای کشور عزیزمان هم نمود پیداکرده است.وشهر ارومیه هم  به نوبه ی خودبا این مشکل عظیم دست وپنجه نرم می کند.

عواملی که درحاشیه نشینی شهرارومیه نقش گسترده ای دارند می توان به مهاجرت ازشهرهاوروستاهای مجاورشهرارومیه به سبب جاذبه اقتصادی که شهر ارومیه دارد ودافعه های اجتماعی وفرهنگی که در محل سکونت قبلی مهاجران با آن رو در رو بودند اشاره کردکه سبب شده است افرادی که بیکار ویا دارای درآمد کم هستند وتمایل به زندگی شهری دارندبه شهر ارومیه پناه ببرند،ولی از آن رو که این افراد توان مالی برای سکونت در شهر راندارند ناگزیر به حواشی شهر که اجاره بها وقیمت زمین در آن کم است پناه ببرند.
با ادامه ی این روند شهر ارومیه از بافت شهری خود خارج شده وهمین خود باعث پیامدهای فراوانی می شود.از جمله این پیامدها میتوان اشتغال افراد حاشیه نشین درمشاغل کاذب ،ناهنجاری های محیطی،ساخت وسازهای غیرمجاز ،آلودگی محیط شهری واز همه مهمتر به مشکل فرهنگی که دامنگیر شهر ارومیه می گردداشاره نمودچون حاشیه نشینی سبب از بین رفتن فرهنگ پیشین حاکم و پیدایش محیطی که مبانی وارزش فرهنگی مشخص ندارند می گردد.
ازسویی این مشکل در سطح شهر ارومیه سبب می گرددکه شهرداری هم در تامین امکانات رفاهی وخدماتی در مناطق حاشیه نشین دچار مشکل گردد وهمین امر سبب دوگانگی فرهنگی واجتماعی بین افرادی که در بافت شهر ارومیه وافرادی که در حواشی شهر زندگی می کنندگردد.
از جمله نواحی حاشیه نشین شهر ارومیه که مورد توجه مسوولین قرار گرفته ودرجهت تلاش برای رفع مشکلات ان هستند :اسلام آباد کشتارگاه،علی آباد،حسین آباد،طرزیلوو......

حسن خانی فرماندار ارومیه در گفت‌و‌گو با باریش نیوز گفت: بررسی و شناسایی و تهیه لیست سکونت گاه های غیر رسمی از سال 90 توسط فرمانداری با مشارکت ادارات و سازمانها و نهادهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفته است.برخلاف دیگر شهرهای کشور که مهاجر پذیر و هم مهاجر فرست است درصد  مهاجر پذیری ارومیه بسیار بالاست. ارومیه به دلایل زیادی از جمله نزدیکی به مرز و تمدن و تاریخ غنی و مناطق مستعد کشاورزی و نعمات طبیعی منحصر به فرد مورد توجه برای مهاجرت بوده است..

حسن خانی افزود: از سال 1390، 31 محله و منطقه به عنوان سکونتگاه غیر رسمی در ارومیه شناسایی شده که در این مناطق نزدیک به 20 هزار نفر سکونت دارند که از اغلب شهرهای استان جمعیت و وسعت بیشتری دارد.با خروج چند محله از این لیست تعداد در حال حاضر 26 محله است.

وی گفت: تمام همت فرمانداری بر این است که از افزایش تعداد اینگونه محلات جلوگیری شود؛ تاخیر در تصویب و اجرای برخی برنامه های مرتبط همانند طرح تفضیلی و نهایی کردن آن باعث افزایش ساخت و ساز و زایش محلات غیر رسمی جدید شده است اما عمده معضل همانگونه ذکر شد رشد مهاجر پذیری ارومیه است.

عباس حسن خانی فرماندار گفت: برخی از سکونت گاههای غیر رسمی در داخل حریم شهر و برخی خارج از آن قرار دارند؛ فرمانداری ارومیه در حال حاضر مقدمات تهیه اطلس جامع سکونت گاههای غیر رسمی را در دستور کار قرار داده است.

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی با اشاره به اهتمام دولت در ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی و بافت های ناکارآمد شهری با اجرای طرح های بازآفرینی افزود: 30 درصد از جمعیت شهرها در مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیررسمی و بافت های ناکارآمد میانی و تاریخی ساکن هستند که به منظورساماندهی این مناطق براساس مصوبات ستاد ملّی بازآفرینی دستگاههای اجرایی و سازمان های مسئول باید 30 درصد از اقدامات سالیانه خود را به مدت 5 سال با شروع از سال جاری به این محله ها اختصاص دهند.

تقی کهوریان با اشاره به نقش دفاتر تسهیل گری در نیازسنجی و کمک به اجرای طرح های ساماندهی این سکونتگاهها ادامه داد:مطالعات سکونتگاههای غیررسمی در 5 شهر ارومیه، مهاباد، خوی، میاندوآب و بوکان به اتمام رسیده و محلات هدف طرح نیز شناسایی شده و مجموعه افدامات دستگاههای مسئول در ستاد استانی بازآفرینی براساس دستورالعمل این ستاد در حال اجرا و پیگیری است که با شناسایی معضلات اجتماعی موجود در این مناطق و توجه به رویکرد های اجتماعی و تاثیرگذاری برنامه های عمرانی و زیربنایی در بهبود وضعیت زندگی ، شاخص کیفیت زندگی ساکنان محلات حاشیه نشین ارتقاء می یابد.

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندارخاطرنشان ساخت:در ستاد استانی بازآفرینی سکونتگاههای غیررسمی باید اقدامات در هر سه حوزه اجتماعی،اقتصادی و زیربنایی و کالبدی در برنامه های این ستاد باید به گونه ای تلفیق یابد که با اجرای این طرح ها در یک دوره 5 ساله اهداف بلند مدت آن در کاهش شکاف طبقاتی موجود موثر واقع گردد.

وی با اشاره به این نکته که دفاتر تسهیل گر در 10 محله به صورت پایلوت فعالیت خود را در شهر ارومیه شروع می نماید نقش فراهم آوردن شرایط مشارکت ساکنین این محلات با دستگاههای اجرایی و سازمانه های بخش عمومی غیر دولتی و بویژه شهرداریها را در اجرای پروژه ها و انجام اقدامات را به عهده خواهد داشت و این امر یعنی نگاه اجتماعی به توسعه که باعث ایجاد انگیزه پاسداری از نتایج اقدامات توسط ساکنین و ذینفعان می باشد. علاوه بر این ارتباط با مردم ، شناسایی و استخراج نیازهای واقعی و انعکاس آن در تعامل با دستگاههای اجرایی توسط دفاتر تسهیل گری نقش مهم دیگری است که باید بخوبی به مورد اجرا گذاشته شود.

مدیرکل راه وشهرسازی آذربایجان غربی نیز دراین جلسه گفت:در هفت شهراستان سکونتگاههای غیررسمی و مناطق حاشیه نشین شناسایی شده است که مطالعات ساماندهی در پنج شهر به اتمام رسیده و در شهرهای پیرانشهر و سردشت نیز در دست مطالعه است.

مبارک قدم با بیان اینکه در این مطالعات 25 محله هدف شناسایی شده است افزود: براساس این مطالعات مناطق حاشیه نشین با 1431 هکتار 10 درصد مساحت شهرها را به خود اختصاص داده اند و 290 هزار نفر از جمعیت شهرها معادل 30 درصد جمعیت شهرها زندگی می کنند که در قالب برنامه های باز آفزینی 473 اقدام و پروژه تصویب و در دستورکار دستگاههای مسئول قرار دارد.

امید است با توجه استانداری و فرمانداری به این امر بتوان از معضلات و مشکلات حاشیه نشینی که گریبانگیر شهر و استانمان شده رهایی یابیم..


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.