در خانه اگر کس است یک حرف بس است/تلگرام فیلترمی‌شود، نمی‌شود لطفا فقط مسئول مربوطه سخن بگوید
  • 1397/1/28 01:34:24
  • 9309
یادداشت:

در خانه اگر کس است یک حرف بس است/تلگرام فیلترمی‌شود، نمی‌شود لطفا فقط مسئول مربوطه سخن بگوید

هر روز از گوشه و کنار اخباری مبنی بر فیلترینگ تلگرام به گوش می‌رسد اخباری که صاحبان کسب و کار را دچار استرس کرده و فشار روانی بسیاری را به سبب بیکار شدن به این قشر وارد می سازد و مشخص نیست که آیا همه افراد مسئول تصمیم گیری این امر هستند که اظهار نظر می کنند.

سرویس فرهنگی باریش نیوز؛این روزها هرثانیه که گوشی تلفن همراه خود را باز می‌کنید کلمه فیلترینگ تلگرام بیش از هر چیز دیگری خود نمایی می‌کند. همه نیز به دنبال جستجوی اخباری از تلگرام، فیلتر شدن و نشدن و زمان فیلترینگ هستند.

اهمیت این خبر و علت جستجوی این کلمه به سبب "سرنوشت ساز" بودن این رویداد است زیرا همانگونکه همگان واقف اند فیلتر شدن تلگرام فقط مسدود شدن یک سرور ارتباطی نیست بلکه ابزاری است که کسب و کار بسیاری با آن گره خورده است. و حال این اخبار ضد و نقیض که هر روز و ساعت از سوی مسئول و غیر مسئول در فضای مجازی می‌پیچد بار روانی شدید را به صاحبان کسب و کار تحمیل می‌کند.

حال هدف از این اقدام و عملکردهای ضد و نقیض به چه سبب است خدا می داند و بس.

با وجود اینکه روحانی به عنوان رئیس جمهور بارها تاکید کرده است که انگشت وزیر ارتباطات هرگز به  روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت اما باز بحث فیلترینگ همچنان داغ است و رخ دادن آن در قدم اول خود دولت و روحانی را زیر سوال می‌برد و از محبوبیت دولت تدبیر و امید می‌کاهد و مردم را متوجه حقیقت تلخ می سازد.

از سویی صدا و سیما و بسیاری از مراکز که خود پیشقدم و مشتاق فیلترینگ تلگرام هستند هنوز هم به فعالیت خود در فضای تلگرام به قوت ادامه می دهند گویی خودشان هم باورشان شده است که مخاطبینشان در تلگرام را نمی توانند از دست دهند ولی بهتر نیست حرف و عمل نیز یکی باشد؟

این امر که بایستی از تولید ملی حمایت کرد بسیار معقول و به جاست اما سوال اینجاست تولید ملی نیز باید به گونه و در کیفیتی باشد که جوابگو و جایگزینی برای نمونه خارجی شود حال آنکه تا به امروز نمونه های پیام رسان های داخلی کشور هیچکدام در حد و کیفیتی نیستند که بتوانند مردم و مخاطبان تلگرام را راضی کنند که از تلگرام به نرم افزار داخلی مهاجرت کنند زیرا زمانی که چیزی از کسی گرفته می‌شود باید جایگزینی نیز برای آن در نظر گرفته شود.

حال می خواهیم از تمامی مسولین و غیر مسولین درخواست کنیم که اگر در خانه کس است یک حرف بس است و به جای اینکه هر کس در زمینه فیلترینگ تلگرام سخن بگوید و اظهار نظر کند اجازه دهند مسول مربوطه در این باره تصمیم گیری کند و قبل از هر اقدامی جایگزینی برای تلگرام و در حد و توان آن معرفی کنند زیرا بدون این امر تنها فیلترینگ امری اجباری خواهد بود.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.