کوچ نیروی انسانی ماهر آذربایجان غربی به دیگر استان‌ها و کشورهای منطقه برای یافتن شغل/ مسئولان آذربایجان غربی در زمینه حمایت از کالای ایرانی خودی نشان دهند
  • 1397/1/22 23:12:29
  • 9271
یادداشت:

کوچ نیروی انسانی ماهر آذربایجان غربی به دیگر استان‌ها و کشورهای منطقه برای یافتن شغل/ مسئولان آذربایجان غربی در زمینه حمایت از کالای ایرانی خودی نشان دهند

مسئولان آذربایجان غربی باید در سال حمایت از کالای ایرانی، فرصت را غنیمت شمرده و خاک مرده‌ای که بر روی واحدهای تولیدی این استان است را از بین ببرند تا اشتغال نیز ایجاد شده و جوانان این استان برای یافتن شغل مجبور به ترک محل زندگی خود و مهاجرت به دیگر استان و کشورها نشوند

سرویس اقتصادی باریش نیوز، آذربایجان غربی در حالی که یکی از استان‌های غنی کشور ازلحاظ وجود معادن، عناصر و مواد خام متنوع است ولی هنوز که هنوز است با دست روی دست گذاشتن و تعلل‌های بیش از حد مسئولین و فقدان حمایت‌های کافی از سرمایهگذاران سبب شده است که استفاده از این ظرفیت‌ها به نحو احسن انجام نشده است.

بسیاری از مسئولین از ظرفیت‌های این استان  به خوبی آگاه هستند و آذربایجان غربی را ازنظر وجود عناصر گوناگون به جدول مندلیف تشبیه می‌کنند چرا که می‌توان گفت اکثر عناصر جدول مندلیف در آذربایجان غربی وجود دارد.

البته معادن مختلفی نیز در آذربایجان غربی وجود دارد و سرمایه گذاری‌هایی در زمینهمعادن انجام شده ولی با توجه به اینکه ظرفیت‌های این استان بسیار غنی است در نتیجهلزوم حمایت‌های بیشتر در این زمینه لازم است تا با این حمایت هم بتوان مواد خامی که در آذربایجان غربی وجود دارد را استخراج کرد و هم با استخراج این مواد بتوان مواد اولیه بسیاری از کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی را تهیه کرد و در نهایت برای جوانان اشتغال ایجاد کرده و صنعت این استان پیشرفت کند.

نام‌گذاری سال 97 توسط مقام معظم رهبری به عنوان حمایت از کالای ایرانی می‌تواندفرصت مناسبی برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی آذربایجان غربی است چرا که اینواحدها چند سالی است که دچار رکود شده‌اند و صاحبان سرمایه در این استان دچار ضرر شده و بسیاری از سرمایه گذاران و کارخانه داران را ورشکست و روانه زندان کرده است.

حال باید مسئولین با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با کالای ایرانی تلاش کنندتا از واحدهای تولیدی آذربایجان غربی حمایت کرده و آن‌ها را راه اندازی کنند تا هم سرمایهگذاری و رونق صنعت در این استان انجام گیرد و هم شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است تحقق یابد.

تحقق شعار سال در آذربایجان غربی می‌تواند برای کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد چرا که آذربایجان غربی دارای یک موقعیت جغرافیای خاص و منحصر به فرد است و تولید کالای ایرانی در آذربایجان غربی و رونق صنعت این استان می‌تواند افزایش صادرات بهکشورهای منطقه و اروپایی را نیز در پی داشته باشد.

مشکلات بسیاری از واحدهای تولیدی آذربایجان غربی در مرحله اول سرمایه در گردش است که مسئولان دولتی باید با همکاری با بانک‌ها و بخش خصوصی بتوانند این مشکلات را حل کرده و صنعت این استان را از خواب غفلت بیرون بکشند تا جوان اهل آذربایجان غربی برای پیدا کردن شغل مجبور نشود محل زندگی خود را ترک کرده و به دیگر استان‌ها از جمله تهران و البرز و اصفهان بروند و مانع از کوچ سرمایه انسانی از استان شوند.

بسیاری از اهالی این استان به سبب فقدان فرصت‌های شغلی به کشورهای منطقه از جملهترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان رفته‌اند تا بتوانند دران جا شغلی پیدا کرده و زندگی خود رابا این که از خانواده خود دور هستند در آن جا ادامه دهند و چاره کسب درآمد را در این کشورها می‌بینند.

در حال حاضر در آذربایجان غربی علی رغم اینکه مواد خام بسیاری از مواد تولیدی وجود دارد و نیروی‌های جوان جویای کار نیز بسیار زیاد است ولی این استان به نحو احسن نتوانسته ازظرفیت‌های خود استفاده کند و باید در مرحله اول مسئولین و پس از ان مردم به روی کار آیند تا شاهد رونق اقتصادی  و ایجاد شغل در آذربایجان غربی باشیم و در این راستا از هیچ تلاشی کوتاهی نکنیم.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.