سرمایه گذاران عطای سرمایه گذاری در استان را به لقایش می بخشند
  • 1396/12/21 15:13:22
  • 8934
باریش گزارش می دهد:

سرمایه گذاران عطای سرمایه گذاری در استان را به لقایش می بخشند

سرمایه گذار همواره عطای سرمایه گذار را به لقایش می بخشد و از آذربایجان غربی فراری می شود و این امر نیز به سبب نبود زیرساخت ها در استان، طولانی بودن بروکراسی اداری و استعلامات بیهوده و خسته کننده است البته این موارد تنها گوشه ای کوچک از مشکلات بیشمار در استان است.

به گزارش سرویس اقتصادی باریش نیوز، استان آذربایجان غربی متاسفانه با داشتن پتانسیل ها و ظرفیت های گوناگونی که در استان وجود دارد آنگونکه باید نتوانسته است از این پتانسیل ها بهره ور کافی داشته باشد لذا سالهای متمالی است دچار رکود و مشکلات عدیده ای شده و همواره با کش و قوس های متعددی درگیر بوده و دست و پنجه نرم می کند. بدیهی است برای بیرون آمدن از این شرلیط بیش از هز چیزی نیاز به جذب سرمایه گذار برای استان است و به عبارتی می توان گفت شاید تنها راه برون رفت از این بحران همین سرمایه ئگذاری باشد.

اما هیچ چیز جای خودش نیست و سرمایه گذار همواره عطای سرمایه گذار را به لقایش می بخشد و از آذربایجان غربی فراری می شود و این امر نیز به سبب نبود زیرساخت ها در استان، طولانی بودن بروکراسی اداری و استعلامات بیهوده و خسته کننده است البته این موارد تنها گوشه ای کوچک از مشکلات بیشمار در استان است.

استان آذربایجان غربی برای رسیدن به رشد متوازن و استفاده صحیح از فرصت ها برای پیشرفت بایستی به زمینه های مختلف را مدنظر خود قرار دهد زمینه هایی همانند بهره مندی از زیرساخت های حمل ونقل که شامل ریلی، هوایی و دریایی می باشد اما استان ما در حال حاضر دچار ضعف های عدیده ای  در این زمینه ها  بوده و از این کمبودها به شدت رنج می برد.

ایجاد امنیت نیز برای سرمایه گذار دارای اهمیت فراوان است این امنیت فقط متوجه امنیت نظامی نیست و برای جذب سرمایه گذار باید این اعتماد و اطمینان در سرمایه گذار ایجاد شود که سرمایه گذاری اش مثمر ثمر بوده و به رشد، فزونی و سرمایه خواهد رسید ؛ارائه و جذب نظر سرمایه گذاران قبلی دراین بر هه دارای اهمیت و نقش به سزایی می باشد زیرا رضایت این افراد خود تبلیغ برای سرمایه گذاران بود که راغب به سرمایه گذاری  می شوند و رضایت این سرمایه گذاران از استان می توانند رزومه کاری خوبی از سرمایه گذاری در استان برای همگان باشد.

آذربایجان غربی برای رسیدن و فعال شدن به عنوان یک قطب اقتصادی بایستی مسولین امر برای جذب و رایزنی های خود برنامه پایداری داشته باشند و بعد از رایزنی و جذب سرمایه گذار، موضوع را به طور مستمر پیگیری نمایند زیرا این  عدم پیگیری مسئله از مشکلات  عمده سرمایه گذاری در استان می باشد.

در همین راستا و بررسی مشکلات و زیر ساخت های اقتصادی استان پایگاه خبری بازیش نیوز مصاحبه ای با چند نفر از فعالین و کارشناسان اقتصادی داشته که به قرار ذیل می باشد:

 

جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت:در جذب سرمایه گذار برخی موانع ملی، منطقه ای و امنیتی وجود دارد، البته در سالهای اخیر موانع امنیتی کمرنگ تر شده است اما برای استفاده و جذب سرمایه گذار باید فضای اجتماعی جامعه نیز آماده باشد، اهتمام تمام دستگاه ها و حمایت قضایی، اجتماعی و ارائه خدمات مناسب به سرمایه گذار در جذب می تواند گامی موثر باشد.

وحید جلال زاده استاندار سابق آذربایجان غربی گفت: اگر‌بخواهیم مشکلات استان را خارج از مسائل روزمره و سیاست زدگی های مرسوم بررسی کنیم باید به چند عامل مهم از جمله نبود جامعه نخبگی، فقر فرهنگی، عمل زدگی و نبود برنامه مدون برای توسعه استان اشاره کردلازمه توسعه و پیشرفت متوازن هر جامعه به برخورداری از جامعه نخبگان بستگی دارد که برخی سیاسیون و اساتید فن معتقدند امروز اثری از جامعه نخبگی در استان نیست‌ و ما شاهد خرده گفتمان های شخصی از سوی افراد هستیم که اتفاقا نتیجه عکس می دهند و کمکی به پیشرفت استان نمی رسانند.

صمد پورسلطان نائب رئیس اتاق بازرگانی ارومیه یکی از اقدامات مهم در بسترسازی ایجاد یک سری شهرک‌های صنعتی و بین المللی بدون کارهای هزینه بر من جمله محوطه سازی، انتقال سهل برق، گاز و آب وجود داشته باشد تا سرمایه گذار رغبت ایجاد واحد صنعتی و تولیدی را در این مکان‌ داشته باشد.

علی خسروزاده کارشناس اقتصادی اظهار داشت:با توجه به این تفکیک و با توجه به پتانسیل های بالقوه منطقه به دلیل عوامل داخلی و خارجی موانع متعددی بر سرراه سرمایه گذاران می باشد، که مهمترین موانع اصلي به ترتیب موانع سیاسی و تغییر و تحولات و نبود هدف گذاری های سیستمی فارغ جناح و حزب، موانع اقتصادی از قبیل عدم شفافیت های مالی و نوسان های اقتصادی و موانع فرهنگی و قومیت گرایی ها و عدم همگرایی باورهای عمومی به منافع مشترک و موانع حقوقی است. همچنین قوانین تحریم، گسترش بیش از حد بخش دولتی، عدم ثبات سیاسی، عدم اجماع داخلی، مشکلات امنیتی و بسته بودن سرمایه گذاری خارجی اقتصاد نیز به عنوان مهمترین موانع فرعی در این زمینه می توان بیان نمو


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.