صدای نیاز در سرتاسر تاریخ شنیده می شود/ صدایی که دل ها را به هم نزدیک می کند
  • 1396/12/14 16:50:56
  • 8830
یادداشت:

صدای نیاز در سرتاسر تاریخ شنیده می شود/ صدایی که دل ها را به هم نزدیک می کند

صدایی که همواره در سرتاسر تاریخ شنیده شده و دل ها را به هم پیوند می زند صدایی است که شاید همیشه بلند نباشد صدایی است که همواره مهر و محبت و حس نوع دوستی را در جوامع برانگیخته است.

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، 14 اسفند  ماه روزی است که به فرمان امام خمینی برای پاک کردن چهره فقر و رسیدگی به وضعیت فقرا و بد سرپرستان کمیته امداد تشکیل شد تا یاریگر محرومان و فقرا بوده و به روزی برای نزدیکی و تقرب قلب ها به یکدیگر شود، روزی است که بدلیل تاسیس کمیته امداد امام خمینی روز احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است.

از سال 1369 در هفته نیکوکاری (14 تا 21 اسفند هرسال ) و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار تبلور نوع دوستی و  مهرورزی را به نمایش می گذارند. تجلی عشق و اکرام مردم در این روزها ستودنی است.

در هفته نیکوکاری ،دلها به هم نزدیکتر می شوند و شکوفه های مهربانی در قلب ها جوانه می زند. امروز لب ها برای لبخند پر از بهانه اند و بازار محبت گرم.

این روزها که به پایان سال نزدیک می شویم،چشم های کودکان معصوم محروم چشم انتظار دست نوازشگرانه نیکوکارانی است که همواره به بهانه ای،  محبت را با آنها تقسیم می کنند.

اگر در اطرافمان انسانهای فقیر و مستمند و کودکان یتیم و بی سرپرست دنبال کمک و محبت هستند.در عوض کسانی هم هستند که دلهایشان تاب نگاه های غمگین آنها را ندارند و با نیکوکاری و آنچه در توان دارند دل های زمستانی آنها را در آستانه عید نوروز بهاری می کنند.

بذل و بخشش فقط رسم بزرگترها نیست کودکان شهرو دیارمان هم برای کمک به بچه های فقیر، قلک های کوچک مهربانیشان را  می شکنندتا دلهای بزرگ هم نوعانشان  شکسته نشود.آنها هم نیکوکاری و کریم بودن را تمرین می کنند تا شاید فردا و فرداهای دیگر، کودکی بی سرپرست یا نیازمند در گوشه ایی از محله شان گریان نباشند و همه و همه خوشحال و شاداب، نوروز باستانی را به جشن بنشینند.

مردم نیکوکار ما همواره در راه احسان  و فداکاری جلودار بوده اند ولی تجلی آن این روزها و در هفته احسان و نیکوکاری مشهود تر است؛ آنها بارها جلوی اشک هایی که از سر نداری و رنج، بر زمین آرزو درحال ریختن بود گرفته اند و چه بسیار مانع شکستن  دل های نازک مستمندان شده اند.آنها هزاران بار  شادمانی را میهمان سفره نیازمندان کرده و گذشت را شرمنده خود .

دست های بی نیرو، چشم های پر اشک، قلب های آزرده، پاهای ناتوان، سینه های خسته ، اتاق های سرد، محله های تاریک،همه و همه در آرزوی یک تکان فکر و اندیشه و به امید یک حرکت خداجویانه و مهرورزانه از سوی نیکوکاران، در همه زمان ها، به ویژه روز احسان و نیکوکاری است.

در فرهنگ شکوهمند اسلام، انفاق در راه خدا، از مصادیق احسان شمرده شده و روایات و آیات بسیاری در تاکید آن آمده است. قرآن مجید اجر و مزد انفاق در راه خدا را هفتصد برابر بیشتر می داند.آیه 29 سوره فاطر، ، احسان در راه خدا را تجارتی سرشار از سود شمرده شده است.

حضرت امام کاظم(ع) فرمودند: خداوند در زمین بندگانى دارد که براى برآوردن نیازهاى مردم مى‏کوشند؛ اینان ایمنى یافتگان روز قیامت‏ اند.

هرچند می شود در طول سال به فقرا کمک کرد اما هفته احسان و نیکوکاری فرصتی است تا همه با هم لبخند شادی و دل های پرامید را میهمان  لبهای غمگین و دلهای پر از غصه نیازمندان کنیم.همه با هم لباس نو بر تن کودکان و نیازمندان شهرمان ومواد غذایی آنها را در حد توان تامین کنیم ونگذاریم با دلهای شکسته و لباس های پاره عید نوروز را نظاره کنند.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.