تغییر سبک زندگی عامل اصلی هنجار شکنی ها
  • 1396/12/3 04:45:16
  • 8640
یادداشت:

تغییر سبک زندگی عامل اصلی هنجار شکنی ها

امروزه بسیاری از از هنجارها و قانون هایی که برای امنیت جامعه توسط قانون گذارانمان وضع شده در اثر بی احتیاطی پشیمانی هایی را بوجود می آورند که گاها آن ها هم خیلی دیر می شود.

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، علی که اکنون در پشت میله های بازداشتگاه برای روانه شدن به سوی قاضی و دادگاه منتظر است در پاسخ به سوالم می گوید راضیم چند ساعتی زمان به عقب برگردد تا بیشتر در رانندگی دقت کنم ولی حیف که نمی شود زمان را به عقب باز گرداند.

علی سرعتش آنقدر تند و خارج از حدود قانونی بوده که ترمز می برد و  نمی تواند سرعت خود را کنترل کند و در همین بین به دختری 6 الی 7 ساله برخورد می کند و دخترک همانجا جان به جان آفرین  تسلیم می کند و بعد از آن ساعات روز نحس است که مشکلات این جوان 26-25 ساله شسروع می شود و اکنون پشیمان است و دوست دارد بجای اینکه در استرس و اضطراب حکم و روانه شدن به سوی قاضی پرونده باشد میان همسالان خود بود و به زندگی عادی ادامه می داد.

امروزه مسئله ای که نگرانی کارشناسان و مددکاران اجتماعی را هم برانگیخته افزایش درگیری ها و سرعت های غیر مجاز است که همه در یک لحظه اتفاق می افتد و پشیمانی را تا آخر عمر به دنبال دارد  چرا که اگر به آمار درگیری ها و حتی تلفات جاده ای ناشی از سرعت های زیاد را نگاه کنیم به خوبی متوجه این موضوع خواهیم و وجود این این آمار زنگ خطری برای جامعه می باشد.

شاید اگر عوامل را در راستای افزایش درگیری ها بررسی کنیم به مواردی برخورد کنیم که در ابتدا بی منطق با موضوع باشد مثلا  با خود بگوییم وضعیت بد معیشتی و اقتصادی چه تاثیری می تواند داشته باشد؟دوستان و همتایان ناباب چه تاثیری؟ ولی اگر خوب به موضوع توجه کنیم خواهیم دید که این عوامل تاثیر بسزایی در بروز رفتارها و مواردی دارد که پشیمانی به بار می آورد.

در گذشته های نه چندان دور اگر دعوایا نزاعی در بین افراد پیش می آمد با وساطت ریش سفیدان و بزرگان مختومه می شد ولی امروزه با تغییراتی که در سبک زندگی ها بوجود آمده ارزش  و حرمت ها کمرنگ تر شده و با از مییان رفتن پرده های حرمت کار به جاهای باریکتری می کشد و کسی جرات میانجی گری ندارد.

امروزه با تغییر سبک های زندگی توسط هجمه های غربی که وجود دارد فرادی عمل کردن در جامعه ای که همه چون گرگی گرسنه که منتظر شکار طعمه است سبب بروز پاره ای از موارد شده که خشونت و نزاع و درگیری را در سطح جامعه افزایش داده است واین مشکل باید ریشه یابی شود که چرا ما از غربی ها تاسی می گیریم و جامعه خود را به خطر می اندازیم ولی آن ها مرتکب چنین اشتباه بزرگی نمی شوند؟
این مسئله برمی گرد د به میزان اطلاعات هر شخص از آموزش مهارت های زندگی در اجتماع اگر ما از دوران کودکی فرزندان خود را با این مطالب سرنوشت ساز که در شکل گیری شخصیت اجتماعی کودک هم موثر استت آشنا کنیم دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخ و ناگوار درگیری و نزاع  نخواهیم بود.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.