آزادسازی 400 هکتار اراضی ملی در ماکو
  • 1396/12/1 12:39:35
  • 8602
حسنعلی زاده رئیس منابع طبیعی شهرستان ماکو در گفتگو با خبرنگار باریش در ماکو گفت:

آزادسازی 400 هکتار اراضی ملی در ماکو

امسال حدود 400 هکتار از اراضی ملی در قالب 48 پرونده خلع ید آزادسازی و در اختیار دولت قرار گرفته است.

حسنعلی زاده رئیس منابع طبیعی شهرستان ماکو در گفتگو با خبرنگار باریش در ماکو گفت:

امسال حدود 400 هکتار از اراضی ملی در قالب 48 پرونده خلع ید آزادسازی و در اختیار دولت قرار گرفته است.

وی افزود: کل مساحت شهرستان ماکو 200 هزار هکتار می باشد که 185 هزار هکتار آن جزء اراضی ملی محسوب شده و از این مقدار اراضی ملی 140 هزار هکتار مراتع عشایری ، 6 هزار هکتار مراتع ییلاقی و مابقی نیز بصورت مراتع روستایی می باشد، ضمنا 99 درصد از اراضی ملی ماکو مشمول ممیزی اراضی و مرتع شده و دارای سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی ایران می باشند، همچنین اراضی شهرستان ماکوازلحاظ جغرافیایی از شمال به چشمه ثریا و مرز آبی ساری سو و قره سو و منطقه بورالان، از شرق به اراضی شهرستان های پلدشت و شوط، از جنوب به اراضی چالدران و از غرب به کشور مرز کشور ترکیه ختم می شوند.

وی خاطرنشان کرد: حدود 48 پلاک از اراضی شهرستان دارای طرح مرتعداری بوده و مدیریت این مراتع بصورت قراردادهای 30 ساله به بهره برداران جهت بهره برداری از مراتع واگذار شده است. وی همچنین تعداد بهره برداران مجاز دامی را 3690 نفر و تعداددام مجاز را 194742 نفر عنوان کرد.

حسنعلی زاده افزود: امسال با عنایت به اطلاع رسانی ها وفرهنگ سازی های انجام شده بوسیله پخش بروشور در بین عشایر و بهره برداران خوشبختانه در مقایسه با سال های گذشته آتش سوزی مراتع کم و در مساحت کمی اتفاق افتاده بود، وی عامل اکثر آتش سوزی های صورت گرفته را انسانی و عمدی دانست و گفت : آتش سوزی در مراتع باعث از بین بردن پوشش گیاهی و درخچه ای منطقه شده و در نتیجه زمینه فرسایش خاک فراهم و با کمترین بارندگی موجب فرسایش خاک و تخریب مراتع می شود.

وی در خصوص عوامل تخریب مراتع افزود : دامداران و عشایر با چرای بی رویه دام ،عدم رعایت آئین نامه ممیزی ، وارد کردن دام به مرتع بیش از ظرفیت مرتع ،عدم رعایت تاریخ ورود و خروج دام به مرتع و همچنین کشاورزان نیز با تخریب و تصرف اراضی ملی و ایجاد کشت و تغییر کاربری اراضی ملی موجبات تخریب و نابودی این منابع ارزشمند طبیعی را فراهم می نمایند.


وی در پایان افزود: حفاظت و حمایت از عرصه های منبع ملی وظیفه شرعی و عمومی هر ایرانی می باشد لذا همشهریان عزیز در صورت مشاهده هرگونه تخریب،تصرف، آتش سوزی و ساخت و ساز غیرمجاز مراتب را سریعا با تلفن 1504 سازمان جنگل ها و مراتع در میان گذاشته و ما را در این امر خطیر یاری فرمایند.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.