ورزش ابزاری مناسب برای تعالی روحی انسان / عدم توجه مسئولین به ورزش و تربیت بدنی در مدارس
  • 1396/11/25 02:10:01
  • 8517
یادداشت:

ورزش ابزاری مناسب برای تعالی روحی انسان / عدم توجه مسئولین به ورزش و تربیت بدنی در مدارس

از آن جایی که ورزش همواره زمینه ساز تعالی روحی انسان است از این رو باید مسئولان اهمیت بیشتری را به ساعات ورزشی در مدارس قائل شوند چرا که سهم مهمی را در تامین نیازهای دانش آموزان دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، ورزش و تربیت بدنی بدلیل اینکه در تذکیه نفس انسان ها نقش مهمی دارد از این رو باید همانند تربیت روحانی به این امر هم توجه ویژه ای شود علی الخصوص در مدارس چرا که دانش آموز مغزش توانایی چند ساعت مسائل آموزشی پشت سر هم را در طبقه بندی کردن ندارد ولی امروزه این امر مورد بی مهری مسئولان واقع شده است و باید چاره ای اندیشید.

از همین رو باید سرانه ورزشی که برای مدارس تخصیص می یابد زیاد باشد ولی این سرانه به طور ناچیزی تخصیص می یابد و قابل قبول نیست  چرا که علاوه بر توصیه های بهداشتی و پزشکی برای ورزش در دین اسلام هم توصیه های فراوانی برای اهتمام ورزیدن به ورزش شده است.

باید دانست که زنگ ورزش زمانی برای تن ورزی، گسترش تعاملات اجتماعی دانش آموزان ، موفقیت بیشتردر امورآموزشی ، پیش گیری از آلودگی نوجوانان به عادتهای ناپسند ،افزایش تحرکات جسمی،جلوگیری از بیماری های زمینه ای،آموزش فنون قهرمانی و پهلوانی،انجام بازیهای گروهی ،آموزش شرکت در فعالیت های جمعی،افزایش توان جسمی و کشف استعداد های ورزشی و پر کردن اوقات فراغت و لذت بردن از آن است.

متاسفانه اختصاص زنگ ورزش به دیگردروس، موجب شده تا در حال حاضر بعد پرورشی نظام آموزشی از گردونه خارج شود و در چنین شرایطی به یقین رخوت و کسالت دانش آموزان مانع از فراگیری دروس خواهد شد.

از دیگر سوی، نبود امکانات ورزشی در مدارس و به ویژه مدارس روستایی و حاشیه ای موجب شده تا مدیران و معلمان به بهانه نبود امکانات مذکور از این مهم سرباززده و جسم دانش آموزان را قربانی بی تدبیری های نمایند.

تخصصی نبودن رشته معلمانی که برای این حوزه انتخاب میشوند نیز از دیگر مشکلات نظام آموزشی در ایران است که متاسفانه این معضل،هم اکنون گریبان گیر دانش آموزان شده و همین امر سبب گردیده تا زنگ ورزش اگر هم وجود داشته باشد یا صرف وقت گذرانی دانش آموزان و یا آسیب های احتمالی ناشی از کم تخصصی معلمان ورزش شود.

باید دانست ،همان گونه که روان سالم، بسیاری از نارسایی های جسمی را جبران می کند، به همان اندازه جسم سالم و نیرومند نیز، مانع از کسالت روحی و روانی دانش آموزان می شود، ضمن اینکه با داشتن تنی سالم به وسیله ورزش و بازی می توان زندگی معتدل و معقولی داشت.

حالا سوال اینجاست که به واقع نظام تعلیم و تربیت تا کی قرار است جسم دانش آموزان را به بهانه های مختلف قربانی بی تدبیری های خود نماید؟

به نظر می رسد رفع نارسایی های مذکور، در سایه همکاری و ارتباط نزدیک آموزش و پرورش با سازمان تربیت بدنی، تخصیص بودجه های لازم به حوزه مذکورو تربیت و به کارگیری نیروهای متخصص امکان پذیر است.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.