حکایت غم انگیز کمک اجباری به مدرسه/نگاه نگران و اضطراب بی پایان سهم دانش آموزان
 • 1396/11/23 06:27:51
 • 8482
یادداشت:

حکایت غم انگیز کمک اجباری به مدرسه/نگاه نگران و اضطراب بی پایان سهم دانش آموزان

نگاه غم بار، دستان لرزان و دلشوره عجیب سهم برخی از دانش آموزان مدارس به هنگام دریافت برگه کمک به مدرسه و یا به بیان برخی هدیه اجباری است.

به گزارش سرویس فرهنگی باریش نیوز؛ نگاه غم بار، دستان لرزان و دلشوره عجیب سهم برخی از دانش آموزان مدارس به هنگام دریافت برگه کمک به مدرسه و یا به بیان برخی هدیه اجباری است.
برگه ای که هر ساله از سوی مدیر مدرسه به اولیای دانش آموزان ارسال می شود و در این میان اگر دانش آموز از قشر ضعیف جامعه باشد و طعم تلخ فقر را چشیده باشد این برگه تبدیل به اندوه بزرگ برایش می شود. کمک به مدرسه هایی که گاه رنگ و بوی اجبار و حتی خط و نشان به خود می گیرد و بیشتر این خط و نشان ها نیز در زمان دریافت کارنامه خودنمایی می کند و مدیر مدرسه دریافت کارنامه را منوط به پرداخت کمک به مدرسه می کند این حکایت تکراری هر روزه و به گرارت از سوی اولیا گزارش می شود و گاه در این میان تمناها و عدم توانایی اولیا برای پرداخت این کمک دل خواننده را آزرده می سازد.
 در این هنگام است مدرسه همان خانه دوم که قرار است محل آرامش و رشد دانش آموز شود به محل استرس، اضطراب، خجالت در میان دانش آموزان تبدیل می شود و این امر زمانی دردناک تر است که دانش آموز دربرابر دوستانش خجالت زده می شود.
البته در این میان اولیایی هم هستند که با وجود تمکن مالی از پرداخت کمک به مدرسه سرباز می زنند و با کودک خود می گویند پول مفت ندارند و مدرسه خود بودجه دارد‌ و در این شرایط پافشاری مدیر مدرسه برای دریافت کمک به مدرسه و سرباز زدن اولیا از پرداخت تنها واسطه کوچک و بیگناه یعنی دانش آموز را مورد هجوم قرار می دهد.
حال اینکه کمک به مدرسه از ضروریات بوده و مدارس از بودجه چندانی برای اداره مدارس بهره مند نیستند و تمایل دارند اولیا نیز در این مسیر برای بهبود شرایط کمک حال مدرسه شود امری واضح و اشکار است اما آنچه ناپسند و مزموم است حالت اجباری این کمک در برخی مدارس می باشد که در پیام هایی از سوی اولیا ارسال و درخواست پیگیری دارند. البته این حکایت و تراژدی غمگین برای اولین بار نیست که مطرح و بررسی می شود  بلکه سالیان درازی است که به این موضوع در رسانه ها پرداخته شده و آموزش و پرورش نیز همیشه  ممنوع بودن کمک به مدرسه را بیان می کند.
اما اینکه چرا و به چه علت این مشکل هنوز در مدارس حاکم بوده و مرتفع نمی شود خود جای سوال و تامل دارد.
در گام اول بایستی برای ریشه کن کردن این مشکل مسولین امر به افزایش بودجه مدارس و بهبود شرایط اقدام کنند تا مدیران نیز برای تامین مخارج و حل مشکلات مدارس مجبور به اجباری کردن کمک به مدرسه نشوند هم چنین بهتر است مدیران نیز به هنگام دریافت این کمک موضوع را در قالب جلسه ای با اولیا مطرح و نیاز مدرسه را برای اولیا تصریح کنند و از فرستادن نامه توسط و درگیر کردن ذهن دانش آموز اجتناب کنند همچنین شرایط اولیا برای توانایی پرداخت در نظر گرفته شود. از سویی والدین نیز این کمک را برای بهبود شرایط و هزینه کردن برای کودک خود بدانند تا قدری از این مشکلات برطرف شود و هیچ دانش آموزی به خاطر عدم پرداخت کمک به مدرسه دچار استرس و فشار نشود زیرا همین استرس می تواند سبب تضعیف روحیه و مشکل درسی در دانش آموزان گردد و به جای اینکه مدرسه محیطی برای آرامش باشد به محیطی برای تنش و اضطراب مبدل شود.


کلید واژه ها:
 • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • یوسف محمدیان
  پاسخ 1396/11/24 - 11:28
  آقا من نمیدونم جریان چیه که.آموزش پرورش میگه ممنوعه وجه اضافی ولی جلسه اولیا مربیان میگه اجباریه. به نظرم به پرورش کودکانمان باید هزینه بپردازیم.
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.