آچار به دستانی که از نبود درآمد می نالند/ محصولات چینی معضل صنوف مختلف
 • 1396/11/19 01:16:37
 • 8435
باریش گزارش می دهد

آچار به دستانی که از نبود درآمد می نالند/ محصولات چینی معضل صنوف مختلف

امروز پای سخن هر کسی می نشینی از کمبود نقدینگی و گرانی که کمر همه را خم کرده سخن می گود چرا که این کمبود گریبان گیر تمامی اقشار و صنوف مختلفی است که همگی بار اقتصادی کشور را به نوعی به دوش می کشد.

به گزارش سرویس اقتصادی باریش نیوز؛ واحدهای خدمات خودرو و مکانیکی که از دیر باز لقب ثروتمندانی را یدک می کشند که اگر فردی در این صنف و بازار اقتصادی خودرو مشغول به کار میشد در اصطلاح عامیانه به او می گفتند نانش در روغن است ولی آیا واقعا این چنین است؟!

این روزها برای اینکه متوجه وضعیت بد درآمدی این آچار بدستانی که میلیونر و ثروتمند خطاب می شوند بشیم کافیست که از خیابان شیخ شلتوت  و پزشکیان گذری داشته باشیم تا متجه نبود نقدینگی در بساطشان شویم.

برای همین خبرنگار باریش نیوز به سراغ این قشر رفته تا از نزدیک جویای احوالشان  وضعیتشان شود.

«پرویز» یکی از مکانیک های جوان شهر ارومیه  است. او در گفت و گو با خبرنگار باریش نیوزمی گوید: از 12 سالگی و با فوت پدرم  وارد این شغل شده ام و تاکنون که 35 سال سن دارم توانسته ام پس اندازی هرچند ناچیز را برای گذران زندگی خود جمع کم ولی این پس انداز در این شرایط بد اقتصادی کفاف دخل  خرج اهل خانه ام را نمی دهد.

مسئولان به وضعیت مکانیکی ها و فروشندگان قطعات خودرو رسیدگی نمی کنند

او ضمن اظهار تاسف از اوضاع موجود اینگونه ادامه می دهد:  همه ساله باید مقادیری بسیار را به ارگان ها و ادارات دولتی پرداخت کنیم  ولی در اصل هیچ کدام از این مراکز و ادارات عیار مشخصی برای دریافت مبالغ ندارند و دل به خواهی است و مکانکی ها و قطعات فروش ها موظف به پرداخت آن ها هستند چرا که اگر پرداخت نکنند محل کسب و کارشان پلمپ می شود و پروانه کسبشان باطل!

این مکانیک در پاسخ به این سوال که آیا بیمه درمانی از سوی اتحادیه دارید؟ ابراز می کند: به هیچ وجه مگر مسئولان در اتحادیه یا مراکزی که از هرکدام از ما هزینه دریافت می کنند جویای حال ما هستند که اکنون به فکر بیمه کردن ما یا مغازه هایمان باشند؟تنها چیزی که آنان پیگیر آن هستند دریافت هزینه های مربوط به خود در موعد مقرر است.

«پرویز» اظهار می کند: علاوه بر خرج و مخارج مراکز باید ماهانه مبلغی در خصوص کرایه مغازه بدهیم مگردخل ما چقدر است که به این میزان باید خرج داشته باشیم؟ چه بسیار روزهایی که این روزها حتی دستانمان نیز سیاه نمی شود چرا که مشتری آن چنانی نداریم.

وقتی از او می پرسیم آیا خودروهای مردم دچار مشکل نمی شوند که شما مشتری ندارید این گونه پاسخ می دهد:  به هیچ وجه اینگونه نیست چرا که هر دوره ای ما مشتری های خاص خودرا داشته ایم و این روزها نبود نقدینگی از علل رجوع نکردن مردم به مکانیکی ها است تورم،رکود ومشکلات اقتصادی کمر مردم را شکسته است.

قدرت خرید مردم به صفر رسیده است

یکی از همسایه های این جوان که شغل او لاستیک فروشی است نیز در تائید سخنان وی می گوید: مردم دیگر قدرت خرید ندارند گرانی و تورم در کشور جیب های مردم را خالی کرده است من حتی هنگام فروش لاستیک هایم نمی توانم آن هارا به قیمت واقعی به فروش برسانم و چه بسیار مواقع که متضرر می شوم.

وی ادامه می دهد: هر ماه ۲۰ میلیون تنها کرایه مغازه ام است و چه بسا که بسیاری از مواقع حتی برای دادن کرایه مغازه ام باید قرض کنم و فروش ماهیانه ام حتی کفاف کرایه مغازه ام را نمی دهد چه برسد به خرج و مخارج خانه و نان شب دو فرزندم.

این لاستیک فروش اظهار می کند: مسئولان مسئولیت خود را برایمان تشریح کنند آیا آنان تنها برای اخذ مخارج از کسبه ای که کسبی ندارند پشت میز نشسته و حقوق می گیرند؟ ما باید دردهایمان را به چه کسی بگوییم؟ چه کسی شنوای درهای کسبه است جرا بجای کمک و یاری به کسبه با هزینه های بالا و مالیات های آنچنانی بیش از پیش کسبه را دچار مشکل می کنند.

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، در گفت و گو با خبرنگار باریش نیوزگفت: اتحادیه ها تنها قادر به انجام بیمه تکمیلی افراد هستند و اصناف کل کشور با مشکل بیمه دست و پنجه نرم می کنند و امیدوار به اقدام نمایندگان مجلس هستیم همچنین رکود اقتصادی گریبان گیرهمگان شده است و نقدینگی مردم و صنف داران را با مشکلات متعددی روبه رو کرده است.

حبیب صفری سرای، با اشاره به شکایات و تخلفات موجود در واحد های خدمات اتومبیل گفت: تنها مشکلات و شکایات واحد های مکانیکی مربوط به اختلافات ناشی از قطعات چینی است اختلافات بازار و اهم مشکلات واحد های خدمات خودرو حول این محور می چرخد و تک تک آنان با مشکلات متفاوتی در این خصوص دست و پنجه نرم می کنند.

واردات قطعات چینی عامل اختلافات اصناف و ارباب رجوع!

وی، ادامه داد: قبل ها هیچ گونه شکایتی از ارباب رجوع و مکانیکی ها وجود نداشت و اکنون تنها دلیل اختلافات نقص های قطعات چینی است مسئولان در صدد مقابله با واردات قطعات چینی بر آیند صنوف موجود در شهر بسیار شریف و امانت دار هستند و این معضل باعث بروز مشکلات متفاوت شده اند.

وی، عنوان کرد: صنوف در تمام زمینه ها در خط مقدم همکاری و کمک به مردم هستند امروز بیش از یک هزار و ۳۰۰ اعضا وجود دارند و ۲۲ رسته داریم البته این اعضا تنها اعضای پروانه کسب دار هستند اما کل مجموعه بیش از ۳ هزار نفر هستند.

صفری سرای، با اشاره به اینکه مکانیکی های خودرو امروز بیشترین مشکلات را در سطح شهر متحمل هستند، گفت: اعضای اتحادیه امروز به عنوان صنوف مزاحم و آلاینده  شناخته شده اند  و این واقعیت است و اگر به هر کدام از محل های مذکور مراجعه کنیم با مشکلات آنان آشنا می شویم اهم مشکلات آنان کمبود مکان جهت فعالیت است.

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل ارومیه، اظهار داشت: بارها مکانیکی ها و واحد های خدمات خودرو با تذکرات ماموران شهرداری و راهنمایی و رانندگی مواجه شده اند و صد البته که هیچ کدام از آنان مقصر مشکلات نیستند بلکه کمبودهای موجود این معضلات را ایجاد می کند.

وی، این گونه ادامه داد: در دو سال گذشته زمینی برای ایجاد مجتمع در نظر گرفته شده است و در صدد هستیم برای آنان مجتمعی با عنوان مجتمع خدمات فنی اتومبیل ایجاد کنیم و انتظار حمایت از مسئولان در این راستا داریم چراکه صنوف خدمات اتومبیل صنف هایی بی بضاعت هستند و توانایی خرید محلی برای خود ندارند و اکثریت آنان مستاجر بوده و با مشکل اجاه بها نیز روبه رو هستند.

مدیر اجرایی اتحادیه خدمات اتومبیل، تاکید کرد: هر چه حمایت مسئولان اعم از استاندار، فرماندار و نمایندگان مجلس را بیشتر باشداین طرح سریع تر به اتمام می رسدو موفق می شویم  صنوف را به خارج از شهر منتقل کنیم.

با توجه به گزارش فعلی و گزارش هایی که قبلااز مشکلات کسبه اصناف مختلف منتشر شد متوجه وجود مشکلات اقتصادی بسیار در صنوف مختلف می شویم و تمام آن ها گلایه از کم کاری مسئولان در رسیدگی به مشکلات محتمل آنان دارند.

به راستی آیا زمان رسیدگی و حل و فصل کردن مشکلات صنوف فرا نرسیده و یا همگان نشسته و دست در دست هم می دهند و نظاره گر ورشکستی بیش از پیش اصناف مختلف خواهند بود؟!


کلید واژه ها:
 • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.