2 بهمن 1357 دوشنبه خونین در ارومیه/ جرقه‌ قیام مسلحانه برای اولین بار در کشور
 • 1396/11/1 22:34:27
 • 8201
باریش گزارش می دهد:

2 بهمن 1357 دوشنبه خونین در ارومیه/ جرقه‌ قیام مسلحانه برای اولین بار در کشور

ارومیه اولین شهر کشور بصورت مسلحانه وارد جنگ با رژیم شاه شد بطوری که تا بدان روز در هیچ یک از شهرهای کشور با این شیوه بر علیه شاه مقابله ای صورت نگرفته بود.

به گزارش سرویس فرهنگی باریش نیوز؛ روز های پایانی زمستان 1357 کابوس دهشتناکی بر خاندان پهلوی و بخصوص شخص محمدرضا شاه بود. او که سالیان درازی بر کشور حکومت کرده بود و مردم را در خفقان نگه داشته بود، ناگهان با خروش عظیم مردم روبرو شد که خواستار برکناری و حتی محاکمه او بودند. شاه در حوادث اخیر مجبور شد در روز 26دی ماه 1357 ایران را ترک کند. در شهر های مختلف از جمله ارومیه نیز شاهد تظاهرات مردمی از هر قشر و تیپ بود. حوادث آذر و دی ماه 1357 مقامات رژیم را در ارومیه به تنگ آورده بود. 

در چهارم آبان همان سال رژیم برای ترساندن مردم ارومیه با کشاندن پای برخی از روستائیان هوادار شاه به همراه اداوات کشاورزی شان از جمله تراکتور، داس و ... در شهر مانور دادند. در دوم بهمن نیز خبر تکرار چنین رخدادی به گوش مردم رسیده بود و مردم انقلابی نیز برای مقابله با آنها با همراه روحانیت در جلوی مسجد اعظم جمع شده بودند و علیه رژیم شعار میدادند.

  وقتی این خبر در شهر پیچید هواداران و موافقان شاه در این سوی شهر یعنی جلوی میدان ایالت(انقلاب فعلی) با شعار های خود و همچنین جسارت به عکس ایات اعظام در جلوی ستاد ،نظامیان را تحریک بر حمله می کردند. 

در یک روز ابری، نظامیان ارومیه به رهبری سرهنگ دوم هوشنگی که معاونت لشکر 64 ارومیه را بر عهده داشت(در این زمان تیمسار همام فرمانده لشکر 64 بود) با بیرون آوردن سه تانک و به همراهی پیاده نظام ها به سمت مسجد حرکت کردند. قبل از این ماجرا مردام درختان خیابان امام را تا مسجد سردار از بیخ کنده و در خیابان انداخته بودند تا سد معبری در جلوی تانک ها باشد.

بعد از حرکت، تانکها برای ترساندن و متفرق کردن مردم پر شور با شکلیک رگباری کالیبر 50 ابتدا به صورت هوایی و سپس  به شلک مستقیم روی آورند. تانکها به مقابل مسجد اعظم رسیده و در درگیری با مسلحین مستقر در پشت بام مسجد اعظم چند گلوله تانک به مسجد شلیک کردند که به گنبد آن اصابت کرد. حجت الاسلام و المسلمین حسنی و تعدادی از مبارزین که در پشت بام مسجد اعظم بودند به سمت تانکها تیراندازی کرده و موجب رعب و وحشت سربازان و فرار آنها شد. در این روز چندین گروه مسلحانه برای حفاظت از جان مردم در جاهای مختلف مستقر بودند که عبارت اند از: پشتبام مسجد آقا علی اشرف، پشت بام مغازه آقای احمدیان در تقاطع عسگر ابادی - باکری، گروهی در پشت بام بانک شهریار واقع در چهار راه خیابان امام و عسگرآبادی و حجت الاسلام و المسلمین حسنی به همراه چهار نفر بر فراز مسجد اعظم بودند.

لازم به ذکر است که ارومیه در ایران برای اولین بار بصورت مسلحانه وارد جنگ با رژیم شاه شد بطوری که تا بدان روز در هیچ یک از شهرهای کشور با این شیوه و به این شدت صورت نگرفته بود.

عکس فوق پشت بام بازار قدیمی ارومیه  است در روز 2 بهمن در جلوی مسجد اعظم می باشد.نفرات از سمت راست:آقایان ولی نادر بر، علی شاه نادربر(به احتمال زیاد) و سومی شناخته نشد.

 

منبع: مرکز اسناد و عکس بنیاد ایران شناسی شعبه آذربایجان غربی

و سایر منابع: انقلاب اسلامی ارومیه(آقای قاسم پور) و مصاحبه حضوری با شاهدان


کلید واژه ها:
 • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • فرید
  پاسخ 1396/11/2 - 01:06
  نام فرمانده لشگر 64 ارومیه آن زمان هومان بود که اشتباها"همام نوشته شده .
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.