کارگر بدون امنیت شغلی مفت چنگ کارفرما
  • 1398/6/30 11:55:53
  • 12967
یادداشت:

کارگر بدون امنیت شغلی مفت چنگ کارفرما

این روزها کارفرمایان به دلیل اینکه بتوانند به‌راحتی نیروی کار جدیدی با هزینه کمتر بر سرکار آورند از عقد قرارداد خود داری می‌کنند و این باعث بی معنا شدن واژه امنیت شغلی می‌شود.

سرویس اجتماعی باریش نیوز، امنيت شغلی يک فرد یعنی تضمین آرامش فرد و این زمانی به خطر می‌افتد كه با آن در مشاغل دائم، قراردادهای موقت بسته می‌شود.

امنیت شغلی از جمله عواملی است که ضریب کارایی و بهره وری در محیط‌های اشتغال را افزایش می‌دهد اما نبود این فاکتور مهم می‌تواند محیط‌های کسب‌وکار را برای نیروی انسانی شاغل در آن استرس زا و تنش زا کند.

امروز دغدغه اصلی و چالش بسياری از افراد و جوانان در شغل‌های مختلف فراتر از نبود بيكاری و نداشتن شغل، هراس از نداشتن امنيت شغلی در پی انعقاد قراردادهای موقت كارفرمايان با آنان است.

در شرایط  فعلی یکی از دغدغه‌های مهم کارگران شاغل در بخش خصوصی نبود امنیت شغلی به واسطه شرایط کسب‌وکار بحرانی است.

افزايش قراردادهای سفيد امضا، فصلی بودن برخی مشاغل، حقوق‌های معوق، اخراج‌های ناگهانی و به نوعی نگرانی ناشی از ناامنی شغلی، اين افراد را در شرايط نامطلوب روحی و روانی قرار دهد.

البته این در حالی است که مسئولان حداقل در آذربایجان غربی خبر از بهبود شرایط کسب‌وکار در این استان می‌دهند، اما این گفته تا چه حد با واقعیت همگام است سؤالی است که پاسخ آن را در شرایط فعلی جامعه جستجو کرد.

حتی در بیشتر مواقع شرایط بدتر از این هم می‌شود و کارفرما حتی حاضر به بستن قرارداد کاری با نیروی خود نیست تا به نوعی از زیر بار حقوق قانونی و اجتماعی که موظف به پرداخت آن به کارگر است، شانه خالی کند.

طبق قانون شاغلان با بيش از 3 سال سابقه كار، شاغلان دائم محسوب می‌شوند. هم‌اكنون بسياری از شاغلان بخش‌های مختلفت استان با بيش‌ از 7 تا 10سال سابقه كار بلاتكليف مانده‌اند.
صاحبان كارنیز در هنگام ركود، افراد را اخراج و در بيشتر مواقع بدون هيچ منعی افراد ديگری را با دستمزد پايين تر به كار می‌گیرند.
متأسفانه امروزه با وجود قوانین بازنگری شده اما باز هم بسیاری از نیروهای کار زن تنها به واسطه ازدواج و یا بارداری شغل خود را از دست می‌دهند که این خود می‌تواند استرس بسیاری را به آن‌ها تحمیل کند از این‌رو انتظار می‌رود مسئولین راهکار جدی را برای این مشکلات ارائه کنند.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.