جولان برش‌های زندگی خانوادگی در فضای مجازی
  • 1398/2/26 05:38:54
  • 11983
یادداشت:

جولان برش‌های زندگی خانوادگی در فضای مجازی

این روزها دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که گوشی تلفن همراهش به اینترنت متصل نشود و با صفحات مجازی مرتبط نباشد، از همین رو است که زندگی‌ها بیش از آن که در فضای حقیقی جریان داشته باشد در فضای مجازی جاری است.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز؛ فضای مجازی به یکی از مهم‌ترین بخش زندگی‌ افراد امروزی تبدیل شده است و شاید بتوان به سهولت اعتراف کرد که افراد بیش از آنکه در فضای حقیقی زندگی کنند در فضای مجازی سیر می‌کنند و روزگار می‌گذرانند و در بسیاری از موارد نیز عواطف، احساسات و دوستی‌ها در همین فضا شکل می‌گیرد. زنانه خانه‌دار دستور پخت انواع غدا و شیرینی و حتی آئین همسرداری را در صفحات مجازی جستجو می‌کنند و مردانی که دیگر کمتر تمایلی به مطالعه کتاب یا روزنامه دارند و به جای سخن گفتن در فضای حقیقی ترجیح می‌دهند، صفحات مجازی را زیر و رو کنند. اطلاعاتی که گاه بدون منبع و کذب هستند. 
گستردگی فضای مجازی سبب شده تا این صفحه مجازی به مکانی جهت اشتراک‌گذاری زندگی‌های حقیقی نیز تبدیل شود و افراد از آغازین لحظات صبح تا آن هنگام که در بستر به خواب می‌روند، هر آنچه برایشان اتفاق می‌افتد در این صفحه به اشتراک بگذارند و همه افراد را از کم و چون زندگی خود مطلع سازند.
شاید در نگاه اول این موضوع به ظاهر ساده و بدون مشکل به نظر برسد ولی همین کار تبعات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را گاه به بدنه جامعه وارد می‌سازد و آن را در سراشیبی سقوطی سهمگین قرار می‌دهد. زیرا افراد همواره در حال نظاره گوشه‌ای زیبا از زندگی افراد هستند و هرگز آن روی سکه را نمی‌بینند این موضوع سبب می‌شود که بیننده با مقایسه ظاهر زندگی افراد در فضای مجازی با باطن و حقیقت زندگی خود دچار احساس یاس و ناامیدی شود و حتی در بسیاری از موارد فرد را به انزجار از زندگی و بیزاری از اعضای خانواده و شرایط زندگی می‌رساند و در نهایت افرادی را روانه جامعه می‌سازد که مملو از احساس ناخوشایند هستند.
به تدریج این احساس ناخوشایند به صورت عدم اعتماد به نفس نمود پیدا می‌کند و علاوه بر خانواده‌ها جامعه نیز دچار آسیب‌های جدی می‌شود، کم نیستند خانواده‌هایی که به سبب مقایسه زندگی خود با زندگی‌هایی که در فضای مجازی رقم زده می‌شود از هم پاشیده شده است.
اینکه ما به وسیله فضای مجازی بیش از پیش از دنیای پیرامون خود اطلاع داشته باشیم و سبب افزایش ارتباط ما با دوستان و عزیرانمان شود بسیار خوب و پسنیدیده است ولی این موضوع که فضای مجازی به صفحه‌ای جهت به رخ کشیدن زندگی و فخر فروشی تبدیل شود، به هیچ وجه نمی‌تواند آثار خوبی را در پی داشته باشد.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.