تجهیز مطب پزشکان آذربایجان غربی به دستگاه کارتخوان در سال جاری
  • 1398/2/24 07:34:34
  • 11974
باریش گزارش می‌دهد؛

تجهیز مطب پزشکان آذربایجان غربی به دستگاه کارتخوان در سال جاری

استفاده از دستگاه‌های کارتخوان یکی از راه‌های شفافیت و مقابله با فرار مالیاتی است که در سال جاری جهت جلوگیری از هرگونه تخلف در تمامی مطب‌ها نصب و راه اندازی می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی باریش؛ مدت زیادی است زمزمه که فرار مالیاتی پزشکان با حذف دستگاه‌های کارت خوان به گوش می‌رسد، طبق گفته مسئولین امر پزشکان با حذف دستگاه‌های کارت خوان از مطب‌ها و درمانگاه‌های خود از بیماران و مشتریان وجه نقد دریافت می‌کننند.

این افراد با چنین اقدامی از پرداخت مالیات فرار کرده و به نوعی فراریان مالیاتی نام می‌گرفتند، اما در حال حاضر براساس شنیده‌ها اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی به دنبال رفع این مشکل با تجهیز تمامی مطب‌ها به دستگاه کارت خوان است.

حسن کوماسی مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی در این خصوص در گفت‌وگویی با خبرنگار باریش نیوز با اشاره به بند (ی) بخشنامه مربوط به احکام مالیاتی قانون بودجه سال 1398 اظهارکرد: کلیه حرف و مشاغل پزشکی استان از ابتدای 1398 ملزم به استفاده از پایانه فروشگاهی هستند.

 وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری جلسات مختلف توجیهی در خصوص چگونگی به کارگیری سامانه‌های بانکی در مطب پزشکان استان تشکیل شده است افزود: مطابق بند(ی) از تبصره(6) احکام مالیاتی قانون بودجه سال 1398، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آئین نامه تبصره(2) ماده( 169) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، از ابتدای سال 1398 از پایانه فروشگاهی استفاده کنند .

وی استفاده از پایانه فروشگاهی توسط کلیه فعالان اقتصادی در همه مشاغل از جمله فعالان در حرف مختلف پزشکی را ابزاری برای شفافیت بیشتر فعالیت‌های اقتصادی و برقراری عدالت مالیاتی عنوان کرد و افزود: دسترسی سازمان امور مالیاتی به بانک های اطلاعاتی و اطلاع درست از درآمد ها و دارایی‌ها، از پیش شرط های اصلی ایجاد شفافیت  و عدالت مالیاتی است

 مدیرکل دستگاه مالیاتی آذربایجان غربی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم گسترش تعاملات فی ما بین جامعه پزشکی و دستگاه مالیاتی استان اظهار امیدواری کرد استفاده از دستگاه‌های کارتخوان به رفع سوء تفاهم‌های احتمالی منجر شود. 

حسن کوماسی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی جزء استان‌هایی است که فرار مالیاتی پزشکان درآن اندک است، افزود: نصب کارتخوان یکی از راه‌های شفافیت و مقابله با فرار مالیاتی موجود در این حوزه است ولی تنها راه نیست.

در این میان طبق گزارشات ارسالی از سوی مخاطبان باریش نیوز، حذف دستگاه‌های کارت خوان تنها به پزشکان مربوط نبوده و بسیاری دیگر از صنف‌ها و مشاغل به این اقدام روی آورده‌اند که نیازمند رسیدگی و رفع مشکلات ناشی از آن است.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.