شایعه‌سازی بازی دو سر برد دلالان اجتماعی!
  • 1398/2/14 10:23:46
  • 11902
یادداشت روز:

شایعه‌سازی بازی دو سر برد دلالان اجتماعی!

زودباوری مردم سبب شده تا شایعات به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقصود توسط افراد سودجو مورد استفاده قرار گیرد که ادامه این روال می‌تواند آثار زیان‌باری را برای جامعه در پی داشته باشد.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز؛ شایعه یکی از مهم‌ترین پدیده‌های اجتماعی است که همه افراد کم و بیش با آن روبه رو می‌شوند. شایعه می‌تواند بسته به اهمیت موضوع در سطح جامعه به شکل فراگیر منتشر شود. همچنین دلایل ایجاد شایعه از سوی افراد خاص می‌تواند به‌طور سهوا نباشد و در اکثر موارد افراد برای رسیدن به مقصود خاصی به شایعه یا شایعات در جامعه دامن می‌زنند.
امروزه فضای مجازی نیز به سبب گستردگی و دردسترس بودن باعث شده است که از این فضا به عنوان ابزاری جهت پخش شایعات استفاده شود، شایعاتی که حتی بعد از تکذیب نیز گاه آثار مخرب آن از جامعه رخت بر نمی‌بندند.
چند روز پیش بود که شایعه گرانی بنزین آشفتگی را بین مردم پدید آورد و مردم از هر قشری با باور این خیال در مقابل پمپ‌های بنزین صف بسته‌ بودند به طوری که مقابل خلوت‌ترین پمپ‌های بنزین نیز مردم برای خرید بنزین سرودست می‌شکستند.
زودباوری مردم به گسترش آثار مخرب شایعه در جامعه دامن می‌زند
شایعات در خود آذربایجان غربی و شهر ارومیه نیز به کررات از سوی دسته‌ها و حزب‌های خاصی به عنوان تاکتیک تبلیغاتی و برای تخریب افراد، منتقدان و رقبا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
توجه به قدرت تخریب شایعات و آثار شوم آنکه امروزه آن را به سلاحی قدرتمند برای انحلال و شکست نظام های اجتماعی تعبیر می‌شود لزوم مدیریت جامعه را برای مصون ماندن از شایعات دوچندان می‌کند.
در این میان زودباروری مردم نیز سبب شده تا شایعات با سرعت نور در جامعه گسترش یابند و منجر به ترور شخصیت و آبروریزی افراد مطرح و سرشناس در جامعه شوند.
شایعه از نگاه قرآن
قرآن کریم شایعه سازان را مستحق عذاب الیم دانسته و می فرماید: «ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا والآخرة والله یعلم و انتم لا تعلمون ». (13)
آنان که دوست دارند در جامعه اسلامی، کار منکری را اشاعه (شهرت) دهند، در دنیا و آخرت به عذاب دردناک دچار خواهند شد و خدا از عاقبت سخت آنان باخبر است و شما از آن خبرندارید.
مجازات شایعه‌سازان
شاید کسی نداند که شایعه‌سازی جرم محسوب می‌گردد و عاملان شایعه در منظر قانون مجرم هستند، برابر ماده‌های ۱۶، ۱۷ و ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای هتک حیثیت و نشر اکاذیب از طریق اینترنت و سایر فضاهای مجازی جرم تلقی می‌شود و باید گفت که نشر اکاذیب مصداق بارز شایعه‌سازی است.
شایعه، پرداختن به موضوعی است که واقعیت ندارد بنابراین هر کس به دروغ سخنی یا ماجرایی را انتشار دهد براساس قانون مجازات تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.
طبق ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸ هر کس به قصد ضرر رساندن به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی دروغ و اکاذیبی را نشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد کاری را برخلاف حقیقت به عنوان نقل قول به شخص حقیقی و حقوقی به طور صریح یا تلویحی به فردی نسبت دهد که فرد دچار ضرر چه مادی و چه معنوی شود افزون بر اعاده حیثیت به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا به هر دو مجازات محکوم می‌شود و فرد تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.

شایعه بنداز و حکومت کن! روایتی تلخ از اوضاع امروز جامعه

اگر همین روال زودباوری مردم ادامه داشته باشد می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را برای کشور و جامعه در پی داشته باشد زیرا دشمنان نیز می‌توانند از این ویژگی و باورپذیری آسان مردم استفاده کرده و به کشور و منافع ملی خسارات جبران‌ناپذیری را وارد کنند. از سویی همین زودباوری مردم می‌تواند به عنوان ابزاری از سوی افراد سودجو برای رسیدن به مقاصدشان استفاده شود و با این روش علاوه بر اینکه خود را به مقام و نان و نوایی برسانند حتی در مسیز خود آبروی افراد بی‌گناه را نیز ببرند.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.