چه سود از این همه تلاش صادقانه معلمان!
  • 1398/2/12 09:21:23
  • 11885
به بهانه روز معلم:

چه سود از این همه تلاش صادقانه معلمان!

برای یادکردن معلمان و قدردانی از زحماتشان نباید تنها به روز معلم اکتفا کرد بلکه 12 اردیبهشت هر سال باید تلنگری باشد برای همه مسئولین کشور تا مقام این انبیای زمینی عصر حاضر را بیش از پیش ارج نهند و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را برطرف سازند.

سرویس فرهنگی باریش؛ صدای بلند پیچیده شده در راهروی عریض و طویل، تکرار واژه‌هایی که به دنبالش صدای فریاد خیل عظیمی از دانش‌آموزان در فضا پیچیده می‌شود. صحنه‌ای آرامش‌بخش برای تمام کسانی است که روزگاری به عنوان دانش‌آموز پشت نیمکت‌های مدرسه نشسته و همگام با معلم خود یاد گرفته و وارد دنیای ناشناخته‌ها شده‌اند.معلمان همان عاشقان دیرینه‌ای هستند که درکنارشان مسیر زندگی را شناخته و بدان گام نهاده‌ایم.
برای همه‌ی ما «معلمی شغل انبیا است» از جملات تکراری و مهمی است که بارها و به کرات آن را شنیده و به کار بسته‌ایم. زیرا رسالت راستین معلم همان رسالت پاک انبیا است. معلمان همان چشمه‌های جوشان عشق و معرفت هستند که تشنگان معرفت و دانش را سیراب می‌کنند.
انسان‌های بی‌ادعایی که گاه نیز دست روزگار چرخ زندگی را برایشان سخت می‌چرخاند ولی آنان رسالت خود را بسیار ارزشمندتر از آن می‌دانند که در برابر این ناملایمتی‌ها از تربیت نسل و نشان‌دادن مسیر به کودکان امروز و بزرگسالان فردا اجتناب کنند. زیرا به خوبی از وظیفه سنگین خود یعنی تربیت نسل فردای کشور آگاه هستند. هرچند این از خودگذشتگی معلمان نباید سبب شود تا مسئولین از توجه به این قشر از جامعه که یکی از حیاتی‌ترین وظایف را برعهده‌دارند، بی‌توجه و بی‌خبر شوند.
زیرا سلامت جامعه فردای ما در گرو دستان همین معلمان است و هر میزان که بتوان از نظر روحی معلمان را از دغدغه‌مندی‌های زندگی‌های امروزی به دور کرد آنان نیز با فراغت بال بیشتری به تربیت کودکانمان و ساختن فردای کشورمان می‌پردازند.
برای یادکردن معلمان و قدردانی از زحماتشان نباید تنها به روز معلم اکتفا کرد بلکه 12 اردیبهشت هر سال باید تلنگری باشد برای همه مسئولین کشور تا مقام این انبیای زمینی عصر حاضر را بیش از پیش ارج نهند. باید بدانیم که برگزاری یک جشنواره در طول سال و قدردانی از چند معلم نمونه به تنهایی باری از دوش این عزیزان برنمی‌دارد و باید با دغدغه‌مندی بیشتری به فکرشان بود زیرا در همه‌ جای دنیا معلمی و معلمان از جمله ارزشمندترین مشاغل هستند که از سوی دولت نیز توجهات ویژه‌ای به این قشر می‌شود زیرا آنان به خوبی نقش خطیر معلمان را درک کرده‌اند.
امام خمینی(ره) کلید سعادت و شقاوت جامعه را دردست معلمان دانسته، در این باره چنین می گویند: معلم اوّل خدای تبارک و تعالی است که اخراج می کند مردم را از ظلمات به نور و به وسیله انبیا و وحی مردم را دعوت می‌کند به نورانیت؛ دعوت می‌کند به کمال؛ دعوت می کند به عشق؛ دعوت می کند به محبت؛ دعوت می کند به مراتب کمالی که از برای انسان است. دنبال او انبیا هستند که همان مکتب الهی را نشر می دهند. آنها هم شغلشان این است که انسان را تربیت کنند تا از مقام حیوانیت بالا برود و به مقام انسانیت برسد. همه سعادت ها و همه شقاوت‌ها انگیزه‌اش از مدرسه هاست و کلیدش [در] دست معلمین است. این معلمان هستند که می‌توانند استقلال مملکت را حفظ کنند. اگر در تربیت اعوجاج باشد مملکت از دست می‌رود.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.