اسطوره آذربایجان را وارد بازی‌های سیاسی خود نکنید
  • 1397/11/16 13:59:51
  • 11301

اسطوره آذربایجان را وارد بازی‌های سیاسی خود نکنید

«آیت‌الله غلامرضا حسنی» بزرگ مرد تاریخ استان و اسطوره آذربایجان است عشق او به قدری در قلب‌های مردم این دیار نهادینه شده که هیچ کم‌لطفی و بی‌حرمتی به او را برنمی‌تابند.

سرویس سیاسی باریش‌نیوز؛ انسان‌ها گاه در زندگی خود لحظه‌ای چشم باز می‌کنند و می‌بینند آنچنان شیفته و مشتاق فردی شده‌اند که خودشان نیز نمی‌دانند چگونه و به چه شکل به این عشق جانگداز مبتلا شده‌اند ولی حکایت این عشق با تمام علاقمندی‌هایی که تاکنون دیده و شنیده‌اید فرق دارد.
 این علاقه از آن دسته محبت‌هایی است که در تمام روح و جانتان نفوذ می‌کند و سرتاسر وجودتان را فرا می‌گیرد. این جنس علاقه مختص به اسطوره‌ها و بزرگانی است که تا چشم باز کرده‌اید ذکر رشادت‌ها و حماسه‌های سرشارشان داستان شب‌های کوتاه و بلند دوران کودکیتان بوده آنقدر گفته‌اند و شنیده‌اید که با این اسطوره‌ها زندگی کرده‌‌اید، پابه پای رشادت‌هایش پیش رفته، غم هایش را با پوست و استخوان لمس کرده و گاه از بزرگی، رشادت‌ها و جانفشانی‌هایش به هیجان آمده و یا غم‌ها و دردهایی که در راه دفاع از خاک کشیده‌اند قطره اشکی شده و بر روی گونه‌ها سرازیرشده است.
«آیت‌الله غلامرضا حسنی» اسطوره بزرگ دیار آذربایجان و مردی است که جوانان و پیران دیروز از حماسه‌ها و رشادت‌هایش به وجد آمده‌اند وجوانان کنونی نیز با شنیدن حکایت بزرگی‌هایش با او انس گرفته‌اند. این مجاهد را نمی‌توان یک فرد معمولی در قلب‌های مردم آذربایجان دانست بلکه بزرگی او به بی‌نهایت و به اندازه برای تمام روزها و سالهای این دیار زجر کشیده است. او تنها یک مبارز، یک روحانی و یک انقلابی نبود او پدری بود که مردم آذربایجان غربی در زیر سایه پدریش، برگ‌های زندگی را ورق زده‌اند.
او پدر بود چون همانند تمامی پدرانی که تکیه گاه و پشتیبان فرزندانشان هستند او نیز دلسوزرانه و با ابهتی فراموش نشدنی تکیه‌گاه و پشتیبان مردم سرزمینش بود. انگار تا بود فرزندانش هیچ غم و ترسی از روزگار بی‌رحم و هجوم‌های جانکاه نداشتند.
 مردمی بودن برخی ائمه جمعه در شهرهای مختلف کشور چند صباحی است که فراگیر شده ولی مردم آذربایجان غربی طعم داشتن چنین مردی را سالها قبل چشیده‌اند. اگر آنان از حضور مسئولین مردمی اکنون و به تازگی لذت می‌برند مردم آذربایجان غربی از سالیان دور به این توفیق دست یافته بودند. مردان و زنان ارومیه هنوز نیز از صف‌های طولانی و شلوغ  اقامه نماز جمعه به امامت آیت‌الله حسنی حکایت‌ها می‌گویند.
 وقتی مجاهد نستوه آذربایجان تفنگ بر دست و باابهت فراگیر و فراموش نشدنی لب به سخن می‌گشود تمام مردم گوش جان می‌سپردند و گفته‌های ساده، صادقانه‌اش را با شور و شوق گوش‌ می‌دادند زیرا «هرچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند.»
گفتار ساده و روانش ارتباط ملموسی با شخصیت خاصش داشت زیرا او از همان سال‌های نوجوانی با تفنگ، مبارزه و دفاع انس گرفته بود. جانانه و با تمام وجود از کشور و استقلال میهن دفاع کرده بود و تمام آن سالها اجازه نداده بود حتی یک نفر نگاه چپ به این سرزمین داشته باشد چنین مردی که تمام عمرش را به پای مبارزه گذاشته بود بیان جملات شسته و رفته  از جانبش محال بود او ساده سخن می‌گفت زیرا مرد میدان بود نه اهل حرف. مرد عدالت بود و ثابت کرده بود که در مسیر عدالت بر گناه عزیزانش نیز چشم نمی‌بندد.
مجاهد و اسطوره‌مان سال‌های پایانی را در بستر بیماری گذراند ولی هنوز نیز در حکم شیری بود که در مواقع نیاز غرشش لرزه بر اندام‌ها می‌افتاد. اما روزگار بی‌وفا او را گرفت. فراغش چنان داغی در سینه های مردم نهاد که  شدت غم فقدانش ناله‌های سوزان را به همراه داشت. او رفت اما یاد و نامش تا ابد زنده است و پیمودن راهش وظیفه‌ای بر مردم. باید هزارن بار نوشت و گفت که آیت‌الله حسنی خط قرمز تمام مردم این استان است. خودش نیست ولی هنوز تفنگ بر دستان پیرو راهش هستند. عشق او به قدری در قلبهای مردم این دیار نهادینه شده که هیچ کم لطفی و بی‌حرمتی به او را برنمی‌تابند.

 گویا بازی‌های سیاسی، تفرقه و نفرت‌فراکنی توسط برخی عادتی فراموش ناشدنی شده و در این وادی حتی به خود اجاره می دهند که به خط قرمز مردم آذربایجان نزدیک شوند و احساسات مردم را برانگیزند. ولی باید بدانند از این تنور برای آنان نانی گرم نمی شود. باید بدانند بازی‌های سیاسیشان را در میدانی دیگر ادامه دهند. نباید فراموش کنند مرحوم حسنی متعلق به یک شهر و قشر خاصی نسیت بلکه مردی است به بزرگی تاریخ و برای تمام آذربایجان.   


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.