بهمن 1357 برای من سرتاسر خاطره است
  • 1397/11/2 12:22:11
  • 11191
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی:

بهمن 1357 برای من سرتاسر خاطره است

در دو بهمن 1357 شهر ارومیه برای اولین بار در کشور به صورت مسلحانه وارد جنگ با رژیم شاه شد و مرحوم شیخ حسنی یکی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار در این نبرد شناخته می‌شود. 

به گزارش سرویس سیاسی باریش‌نیوز؛ ورق زدن کتاب خاطرات تاریخ برای آنانکه نبوده‌اند و روزگاران گذشته را درک نکرده‌اند می‌توانند منجر به درک و لمس تمام سختی‌ها، تلخی‌ها، شادی‌ها و موفقیت‌های مردان و زنان گذشته باشد. برای مردمان دیار آذربایجان غربی و شهر ارومیه روزهای سرد زمستان 1357 مملو از خاطراتی است که مرورش بارها و هزاران بار می‌تواند انسان را به وجد آورد و خواننده را با مردانی که حماسه آفریدند همراه سازد.
محمدرضا پهلوی با خروش عظیم مردم در روز 26 دی ماه مجبور شد کشور را ترک کند و در آن روزها در کنار خیلی عظیمی از مردم کشور، مردمان دیار ارومیه نیز برای رسیدن به آنچه که سالها پیدا و نهان برایش جنگیده بودند  وارد عمل شدند. زمستان 1357 فرارسیده و تظاهرات مردمی در گوشه و کنار شهر افزایش یافته بود. ارومیه روزهای حساس و سرنوشت سازی را پشت سر می نهاد و عزم مردم ارومیه در این روزها سبب شد که  برای اولین بار در کشور شهر ارومیه  به صورت مسلحانه وارد جنگ با رژیم شاه شد به طوری که تا بدان روز در هیچ یک از شهرهای کشور با این شیوه و به این شدت  حرکت مسلحانه‌ای صورت نگرفته بود.

 

در دو بهمن 1357 در شهر ارومیه چه گذشت؟
در چهارم آبان همان سال رژیم برای ترساندن مردم ارومیه با کشاندن پای برخی از روستائیان هوادار شاه به همراه اداوات کشاورزی شان از جمله تراکتور، داس در شهر مانور دادند. در دوم بهمن نیز خبر تکرار چنین رخدادی به گوش مردم رسیده بود و مردم انقلابی نیز برای مقابله با آنها با همراه روحانیت در جلوی مسجد اعظم جمع شده بودند و علیه رژیم شعار میدادند.


وقتی این خبر در شهر پیچید هواداران و موافقان شاه در این سوی شهر یعنی جلوی میدان ایالت(انقلاب فعلی) با شعار های خود و همچنین جسارت به عکس آیات اعظام در جلوی ستاد ،نظامیان را تحریک بر حمله می کردند. 
در یک روز ابری، نظامیان ارومیه به رهبری سرهنگ دوم هوشنگی که معاونت لشکر 64 ارومیه را بر عهده داشت(در این زمان تیمسار همام فرمانده لشکر 64 بود) با بیرون آوردن سه تانک و به همراهی پیاده نظام ها به سمت مسجد حرکت کردند. قبل از این ماجرا مردم درختان خیابان امام را تا مسجد سردار از بیخ کنده و در خیابان انداخته بودند تا سد معبری در جلوی تانک ها باشد.

بعد از حرکت، تانکها برای ترساندن و متفرق کردن مردم پر شور با شکلیک رگباری کالیبر 50 ابتدا به صورت هوایی و سپس  به شلیک مستقیم روی آورند. تانکها به مقابل مسجد اعظم رسیده و در درگیری با مسلحین مستقر در پشت بام مسجد اعظم چند گلوله تانک به مسجد شلیک کردند که به گنبد آن اصابت کرد. حجت الاسلام و المسلمین حسنی و تعدادی از مبارزین که در پشت بام مسجد اعظم بودند به سمت تانکها تیراندازی کرده و موجب رعب و وحشت سربازان و فرار آنها شد. در این روز چندین گروه مسلحانه برای حفاظت از جان مردم در جاهای مختلف مستقر بودند که عبارت اند از: پشت بام مسجد آقا علی اشرف، پشت بام مغازه آقای احمدیان در تقاطع عسگر آبادی - باکری، گروهی در پشت بام بانک شهریار واقع در چهار راه خیابان امام و عسگرآبادی و حجت الاسلام و المسلمین حسنی به همراه چهار نفر بر فراز مسجد اعظم بودند.

شرح وقایع دو بهمن 1357 از زبان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسنی
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسنی نقش شاخص و تاثیرگذاری در شکل‌گیری این حرکت داشته و امام خمینی (ره) درباره ایشان گفته است: همه باید مثل آقای حسنی مسلح شویم.
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی در گوشه هایی از خاطراتش چنین می گوید:«من گفتم باید از امروز جنگ مسلحانه را آغاز کنیم».
«از نیروهای انقلابی خودم دعوت کردیم تا در مسجد اعظم اجتماع کنند و هرکس از مردم که اسلحه دارد به آنجا بیاورید و به ما ملحق شود. ما باید مسجد و اطراف آن را سنگربندی می کریدم و به این ترتیب در برابر کماندوهای تا به دندان مسلح شاه مقاومت می کردیم.»


وی می افزاید: "من در پشت بام کنار گنبد قرار گرفته بودم و در حالی که یک کلاشینکف در دستم بود، می خواستم ببینم عکس العمل تانک ها چه خواهد شد که ناگهان تانک اولی که در جلو حرکت می کرد، یک توپ به سمت گنبد شلیک کرد، نمی دانم هدف اصلی گنبد مسجد بود یا می خواست مرا بزند. لوله توپ درست از یک متری بالای سرم عبور کرد و به گنبد اصابت کرد و بعد از آن طرف گنبد خارج شد.
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حسنی در خصوص فرار تانک در خاطرات خود می گوید:«هیجان مردم در پی فرار تانک ها مردم برای اولین بار با چشم خود شکست و فرار تانک ها را دیدند، شور و هیجان عجیبی در شهر پیچید و واقعا مردم باورشان شد که می توانند با امکانات کم در برابر یک رژیم جهنمی و تا دندان مسلح بایستند؛ هر لحظه بر حضور و ازدحام حماسی مردم بیشتر می شد.»
آیت الله قریشی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری می گوید: قیام مسلحانه مردم ارومیه علیه رژیم ستمشاهی در دوم بهمن57 نقطه عطفی در تاریخ پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است و این قیام تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب داشت.
بهمن فاسونیه چی یکی از مبارزین و شاهد رویداد مهم دوم بهمن57 می‌گوید: آغاز جنگ مسلحانه دوم بهمن57 در دی سال56 توسط مجاهد نستوه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی و پدر بنده حاج حمید فاسونیه چی زده شد.
او می افزاید: مجاهد نستوه غلامرضا حسنی بر این عقیده بود که اگر ما می خواهیم انقلابی پیروز داشته باشیم باید تمامی نیروها و مردم مسلح باشند تا بتوانند با رژیم شاهنشاهی مبارزه کنند.
منبع: مرکز اسناد و عکس بنیاد ایران شناسی شعبه آذربایجان غربی


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.