جامعه درگیر آفت مدگرایی و تجمل‌گرایی
  • 1397/10/1 14:01:55
  • 10968
یادداشت:

جامعه درگیر آفت مدگرایی و تجمل‌گرایی

یکی از معضلاتی که در جامعه ی ماخود نمایی می کند آفت مدگرایی وتجمل گرایی است.که گاه منجر به تقلید کورکورانه وکاملا غیرعقلانی می گردد. این مدگرایی و تجمل گرایی کورکورانه و نا به جا منجر به اسراف و مصرف گرایی  غیرضروری می‌شود.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز؛ یکی از معضلاتی  که در جامعه ی ماخود نمایی می کند آفت مدگرایی وتجمل گرایی است.که گاه منجر به تقلید کورکورانه وکاملا غیرعقلانی می گردد، البته باید خاطرنشان شد که مادر سبک زندگی ایرانی اسلامی مخالف بامدگرایی به صورت صد درصد نیستیم بلکه آنچه مذموم وناپسند است بروز جلوه ای از مدگرایی وتجمل گرایی است که فرد در آن با تقلید نا به جا وبدون در نظرگرفتن موازین عقلی وشرعی وحتی بدون حفظ هویت واصالت فرهنگی دست به تقلید می زند.

این مدگرایی و تجمل گرایی کورکورانه و نا به جا منجر به اسراف و مصرف گرایی  غیرضروری می‌شود؛ کالاهایی که تنها باهدف وانگیزه تمایز با دیگر گروه های جامعه ویا باهدف تشابه با قشر ثروتمند جامعه مصرف شده و دراین میان این مدگرایی خود آفت و مانعی برای اقتصاد مقاومتی می گردد، اقتصاد مقاومتی که امروز مطرح است ونیاز به عملی کردن آن درجای جای میهن عزیزمان خود نمایی می کند. مضرات مقوله تجمل گرایی تا به حدی مخرب بوده است که سبب شده خانواده‌ها برای دورهمی‌ها و مجالس خود حتی مجالس عزا نیز با مشکل مواجه شوند زیرا تامین این حد از تجمل‌گرایی گاه از توان افراد خارج است و همین کشمکش و مشکل عدیده‌ای را پدید آورده است.

 اقتصاد مقاومتی که باتوجه به بیانات رهبر فرزانه انقلاب در این دوره وزمان که کشور در شرایط تحریم به سر می برد تعیین کننده رشد وشکوفایی است؛ البته باید این نکته مدنظر باشد که منظور از اقتصاد مقاومتی ریاضت اقتصادی نیست، در این مقوله برای جاری ساختن این اقتصاد الزام دولت ودولتمردان برای هموار کردن مسیر برای مردم در جهت اقتصاد مقاومتی مطرح است که می توان با حمایت از تولید کنندگان داخلی این امکان رابرای هموطنان عزیزفراهم کند که از کالای با کیفیت ایرانی که حاصل ابتکار و خلاقیت یک ایرانی وموافق با هویت واصالت فرهنگی است بهره ببرند.

امید است در این مسیر با دورشدن از مدگرایی و تجمل گرایی افراطی و کورکورانه مردم وتلاش دولتمردان برای حمایت از تولید کنندگان داخلی شاهد محقق شدن اقتصاد مقاومتی که خود به معنای شکوفایی واشتغال زایی است باشیم.وهموطنان عزیزمان رااز کالاهای متناسب با فرهنگ خود بهره مندسازیم واین ما باشیم که به جهانیان از فرهنگ غنی خود الگو صادر می کنیم.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.