جان‌هایی که در سرمای هوا یخ می‌زنند!
  • 1397/9/26 13:51:29
  • 10938
یادداشت:

جان‌هایی که در سرمای هوا یخ می‌زنند!

زمستان در راه است و شاهد تصاویری از افراد بی‌خانمان هستیم که در گوشه‌ای از شهر و درون چادر روزگار می‌گذرانند و گاه نیز زمین‌های خالی اطراف شهر مامن تعدادی از  این افراد بی سرپناه است که با کندن چاله در زمین برای فرار از سرما زیر خاک پناه می‌گیرند و گاه همان چاله قبری برای خواب ابدیشان می‌شود.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز؛ خدا می‌داند، پاییز و زمستان از چه زمانی و برای چه تعداد از مردم  حال‌وهوای غم‌باری دارد گویا همه آن شور و نشاط در میان‌ سرمای پاییزی یخ زده و میان برف‌های سنگین سال‌های گذشته مدفون شده است و هرگز اجازه نیافته به روزهای بهاری برسد تا در زمستان و با وجود سرما دل‌هایمان را گرم کند.

 طی چند روز اخیر  سرما تا عمق جان و استخوان‌های مردم آذربایجان غربی و کلانشهر ارومیه نفوذ کرده است. هوا سرد است اما جیب‌ها آنقدر خالی است که توانی برای خرید لباس زمستانه وجود ندارد شاید قرار است چشمان برخی اقشار جامعه پشت ویترین یخ بزند.
 امروز  وقتی صفحه گوشی را گشودم تصویر یک زن با دو کودکش که در سرمای زمستان در کوچه زندگی می‌کنند آشفته‌ترم کرد. هنوز چند دقیقه‌ای نگذشته بود که مخاطبی از باریش نیوز عکس مردی را زیر چادر و انبوهی از پتو کنار خیابان ارسال کرد. عکس‌ها را که دیدم با خودم گفت مهم نیست که نمی‌توانیم برای شب یلدا پسته ۲۳۰ هزار تومانی بخریم. حتی مهم نیست که امسال سفره‌های مردم در شب یلدا با این حجم از گرانی کوچک و بی‌رونق شده است. آنچه اهمیت دارد سرمای طاقت فرسای زمستان برای این زن و مرد بی‌سرپناه است. البته مطمئنم از این قبیل افراد در سطح شهر کم نیست فقط آن‌ها این شانس را نداشته‌اند که رهگذری به هنگام عبور از کنارشان عکسی از آنها مخابره کند و خواب مسئولی برای یافتنشان را آشفته نماید.
زمستان در راه است و شاهد تصاویری از افراد بی‌خانمان در گوشه و کنار شهر هستیم که یا در گوشه‌ای از شهر و درون چادر روزگار می‌گذرانند و یا زمین‌های خالی اطراف شهر مامن تعدادی از  این افراد بی سرپناه است که با کندن چاله در زمین برای فرار از سرما زیر خاک پناه می‌گیرند و گاه همان چاله قبری برای خواب ابدیشان می‌شود. هرچند مردم می‌کوشند با موسسات خیریه یا دیوارهای مهربانی تاحدی برای جان سالم به در بردن نیازمندان از سرما کمک کنند ولی تعداد این افراد انگار به حدی زیاد است که از توان مردم خارج شده و نیازمند همت ویژه مسئولین هستند.

احسان، نیكوكاری و خدمت رسانی در اسلام حد و مرزی ندارد؛ از انسان ها گذشته، حیوان ها را نیز در برمی گیرد. احسان و خدمت به همنوعان، ویژه گروه مخصوصی نیست؛ هر كس باشد مسلمان یا غیر مسلمان، همه باید از خدمات بهره مند گردند. از پیامبراكرم صلی الله علیه و آله سؤال شد: چه كسی نزد خداوند محبوب تر است؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «آن كه نفعش به انسان ها بیش تر برسد.»

افراد مستمند و كم درآمد مورد توجه امیرالمؤمنین علیه السلام بودند و پیوسته در فرمایش های خویش و بخصوص به كارگزاران خود توصیه اكید می نمودند كه مواظب آنان باشند و زمینه رهایی آنان از تهی دستی و فقر را فراهم سازند. از این رو، در بخشی از نامه خویش به مالك اشتر چنین می فرمایند: «سپس خدا را در خصوص طبقات پایین و محروم جامعه، كه هیچ چاره ای ندارند، از زمین گیران، نیازمندان، گرفتاران، دردمندان (در نظر بگیر.) همانا در این طبقه محروم، گروهی خویشتن داری می كنند و گروهی به گدایی دست نیاز برمی دارند. پس برای خدا، پاسدار حقی باش كه خداوند برای این طبقه معین نموده است. بخشی از بیت المال و بخشی از غلّه های زمین های غنیمتی اسلام را در هر شهری به طبقات پایین اختصاص ده؛ زیرا برای دورترین مسلمانان همانند نزدیك ترین آنان، سهمی مساوی وجود دارد و تو مسؤول رعایت آن هستی.

مبادا سرمستی حكومت، تو را از رسیدگی به آنان بازدارد، كه هرگز انجام كارهای فراوان و مهم عذری برای ترك مسؤولیت های كوچك تر نخواهد بود. همواره در فكر مشكلات آنان باش، و از آنان روی برمگردان، به ویژه به امور كسانی از آنان بیش تر رسیدگی كن كه از كوچكی به چشم نمی آیند و دیگران آنان را كوچك می شمارند و كم تر به تو دست رسی دارند.»

امیدواریم! مسئولین ما نیز با تاسی از گفته‌های امام علی علیه‌السلام فکری به حال این نیازمندان و بی‌خانمان‌های شهر کنند و چاره‌ای برایشان بیندیشند و به جای اینکه هرکس مسئولیت را برگردن دیگری بیندازد و با هزار اما و اگر از مسئولیت خود شانه خالی کند به فکر حمایت و چاره اندیشی باشد. وظیفه انسانی همه ما کمک به نیازمندان است و وقتی مسئول هستیم باید دین خود را ادا کنیم و از وظیفه خود شانه خالی نکنیم برای بهانه همیشه وقت هست!

تصاویر واقعی و توسط مخاطبین ارسال شده است. خانمی به همراه دو فرزند خود در یکی از کوچه‌های خیابان پزشکیان روزگار می‌گذراند و پیرمردی در  اسلام آباد و در مسیر روستای دده سقی شب‌ها در سرما می‌خوابد.

 


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.