احترام به حریم همدیگر در زندگی آپارتمانی
  • 1397/9/7 14:39:21
  • 10824
یادداشت:

احترام به حریم همدیگر در زندگی آپارتمانی

مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچون گذشته پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند وبا تفکر "چهار دیواری اختیاری" وبه صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد درهر زمان از ساعت، بلندی صدای تلویزیون و ضبط صوت سبب آزار رساندن و ایجاد مزاحمت برای همسایگان شدند.

سرویس فرهنگی باریش‌؛ هر روز شاهد ایجاد شکل جدیدی از زندگی هستیم و دنیای ما با تمام پیچیدگی ها و درهم تنیدگی‌هایش ما را نیز به سمت خود سوق می‌دهد. اشکال زندگی هر روز تغییر می‌یابد و انحصارطلبی افراد نیز در این میان بیش از پیش گم می‌شود. احترام به حقوق همدیگر تبدیل به حلقه گمشده‌ای می‌شود که دیگر حالی برای اتصال این حلقه در جامعه برای انسان‌ها باقی نمانده است. بی تردید همه ما هزاران بار خوانده و نوشته‌ایم که انسان موجودی اجتماعی است که کمال او در ارتباط با جامعه و برقراری روابط مناسب با افراد رقم می خورد. ولی گویا در عمل یک جای کارمان می‌لنگد. ما انسان‌ها که خود را صاحب تمدن و متمایز از هر نوع موجودی میدانیم هنوز احترام به حقوق یکدیگر را نپذیرفته‌ایم.

 با گسترش شهرها و افزایش جمعیت به تدریج شکل جدیدی از زندگی یعنی آپارتمان نشینی  شکل گرفت و  سبب ایجاد نزدیکی افراد به یکدیگر و نیاز به داشتن تعامل بیشتر با

آپارتمان در حقیقت در حکم یک خانه است که مالکیت آن در انحصار چندین نفر می باشد ولی متاسفانه عدم توجه به این مسئله و رعایت نکردن فرهنگ آپارتمان نشینی تبدیل به یک مشکل و معضل گسترده شده است.

مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچون گذشته پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند وبا تفکر "چهار دیواری اختیاری" وبه صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد درهر زمان از ساعت، بلندی صدای تلویزیون و ضبط صوت که این امر به خودی خود سبب آزار رساندن و ایجاد مزاحمت برای همسایگان می گردد که در دنیای امروز تنها راه کنار آمدن با این موضوع نیازمند داشتن فرهنگ آپارتمان نشینی است.

آپارتمان نشینی را می توان نتیجه رشد جمعیت، توسعه شهرنشینی و گران شدن قیمت زمین دانست و برای این که حقوق مدنی و روابط اجتماعی ساکنان این ساختمان ها رعایت شود لازم است که قوانین و مقررات زندگی در چنین مکان هایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

متاسفانه عدم رعایت حریمهای خصوصی و عمومی در آپارتمان نشینی از جمله مشکلاتی  است که افراد ساکن در مجتمع های مسکونی از آن رنج می برند و حتی گاه برخی از مردان و زنان در مکانهای عمومی کثل راه پله و پارکینگ با پوشش نامناسب ظاهر می گردند که خود زمینه ساز نزاع و درگیری می گردد

از سری مشکلات دیگر نیز می توان رعایت نکردن حقوق در مکانهای عمومی همانند استفاده تجاری از واحد مسکونی یا اجاره دادن انبارهای آپارتمان بدون هماهنگی، پخت وپز و برپایی مراسم جشن وعزا در مکانهای مشترک و ورود وسایل نقلیه مهمانان در پارکینگ عمومی اشاره کرد:مزاحمت های صوتی مانند ایجاد سرو صدای ناهنجار، دعواها و درگیری های خانوادگی ،صدای ناهنجار وسایل صوتی وتصویری سبب سلب آسایش از همسایگان و ایجاد ناامنی و تشنج میگردد .

برای رفاه حال همسایگان و رعایت قوانین آپارتمان نشینی یاید نخست ازقرار دادن هر گونه اشیایی، و همچنین نگهداری از حیوانات در مشاعات و همچنین پارکینگ اختصاصی و کلاً در تمامی قسمت های ساختمان اجتناب ورزید سپس ازقرار دادن کفش، و جاکفشی و هر وسیله اضافی در راهرو ها ،هر گونه تغییر در شکل و رنگ درب آپارتمان که منجر به تغییرات زیاد و ناهماهنگی در ظاهر کلی ساختمان شود و نیز استفاده از ساختمان مسکونی به عنوان واحد تجاری ،قرار دادن کیسه زباله پشت درب آپارتمان، و یا حیاط  ممنوع  وسبب سلب آرامش و آسایش از دیگران می گردد.داشتن عدالت در رفتار و احترام به حقوق دیگران می تواند تجلی گر روحیه تعاملی با همسایگان و حل معضلات آپارتمان نشینی گردد.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.