توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان راه حل برون رفت از معضل بیکاری
  • 1397/9/1 12:27:49
  • 10784
یادداشت:

توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان راه حل برون رفت از معضل بیکاری

با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری مدظله العالی به حمایت از تولیدکنندگان که با اندک سرمایه‌ای می‌توان زمینه تسریع حرکت و حمایت از این قشر را فراهم کرد، مشکل نبود سرمایه‌گذار و عدم همکاری سازمانها با تولیدکنندگان، سنگ بزرگی بر سر راه این قشر در آذربایجان غربی است.

سرویس اقتصادی باریش‌نیوز؛ نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی طی سال‌های گذشته روند صعودی داشته و میزان آن از میانگین نرخ بیکاری کشوری نیز بیشتر بوده است.
با توجه به اینکه جوانان نیروی محرکه کشورو استان هستند لذا نرخ بیکاری جوانان  معضل اساسی برای کشور است. جوانان در هر کشوری نیروی انسانی محسوب می‌شوند که همانند شمشیر دو لبه اگر بتوان از این جوانان بهره برد گام موثری در راستای توسعه استان میتوان برداشتدر غیر این صورت با معضل بزرگ بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان استان روبرو میشویم که اکنون نیز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و این معضل تبعات جبران ناپذیری را به همراه دارد

 سالیان متمادی است که کشاورزی در آذربایجان غربی به عنوان یک مزیت محسوب می‌شود و بارها از سوی مسئولین مختلف از کشاورزی به عنوان راهی برای توسعه اقتصاد استان نام برده می‌شود ولی درحقیقت کشاورزی هیچ سودی برای استان درپی نداشته است و نتوانسته در بحث توسعه استان سهم قابل قبولی داشته باشد. استهلاک خاک نیز سبب شده دیگر خاک مرغوب قابل توجهی در استان وجود نداشته باشد و از طرفی، آذربایجان غربی که روزگاری به پرآبی مشهور بود با وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه که یک معضل زیست محیطی است. آذربایجان غربی را با مشکل جدی در زمینه آب مواجه کرده است و دیگر در عمل از نظر منابع آب و خاک به نیستی رسیده‌ایممنابع چندانی از نظر خاک و آب در استان وجود ندارد لذا توسعه کشاورزی به هیچ وجه موضوعی مطلوب و عاقلانه برای استان نیست و این حوزه که سالها بخش عمده‌ای از اشتغال را به خود اختصاص داده، امروزه در بخش خدمات ارزش افزوده پایینی دارد.
 
صنعت در آذربایجان غربی نتوانسته به درآمدزایی و سوددهی برسد. با وجود اینکه در کشورهای دیگر به ازای هر واحد صنفی 600 نفر وجود دارد ولی در استان ما به ازای هر صنفی 30 نفر وجود دارد. برهمین اساس نیز هزینه زندگی در شهر برای افراد بالاستدر توسعه صنعت باید آینده پژوهی در فناوری در نظر گرفته شود تا صنعت بتواند وارد بازارهای خارجی شود زیرا در غیر این صورت محکوم به شکست استراه برون رفت از معضل کنونی بیکاری فزاینده در استان را حرکت هر چه سریعتر به سمت علم و دانش است. بدین منظور در سالهای اخیر در کشور مراکز آموزش عالی در پهنه استان ها شکل گرفته که این مراکز را می‌توان از زیرساخت های مورد نیاز تلقی کرد.
 
شکل‌گیری مراکز رشد و گسترش آنها را از نقاط قوت در طی سال‌های اخیر برای استان تلقی می‌شود. در آذربایجان غربی طی سال‌های اخیر مراکز رشد در شهر ارومیه نیز توسعه یافته و به شهرهای شمال و جنوب استان هم سرریز شده است.

مقام معظم رهبری درخصوص حمایت از کالا و تولیدکنندگان داخلی در بخشی از بیانات خود فرموده‌اند: حمايت از کالاي ايراني را به معناي حمايت از نيروي کار و توليد داخل است. اين حمايت، همه جانبه، و برعهده مسئولان و همچنين مردم است.
    
مقام معظم رهبري با اشاره به گلايه ها و مشکلاتي که از جانب توليدکنندگان و کارگران مطرح مي شود، گفتند: وظيفه دولت و مسئولان براي حمايت از کالاي ايراني، برطرف کردن کامل موانع همچون مشکلات بيمه، بانکي، مالياتي و کمبود نقدينگي است.
    
حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: اگر اين مشکلات برطرف شوند، ديگر شاهد آن نخواهيم بود که کارخانه اي با يک سوم ظرفيت خود کار کند زيرا خالي بودن ظرفيت يک کارخانه به معناي بي کاري متراکم در داخل است.
 
ولی در همین موضوع نیز با وجود تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری مدظله العالی به حمایت از تولیدکنندگان که با اندک سرمایه‌ای می‌توان زمینه تسریع حرکت و حمایت از این قشر را فراهم کرد، هنوز در آذربایجان غربی مشکل نبود سرمایه‌گذار سبب شده است تولیدکنندگان داخلی که عمدتا از جوانان و نیروهای فارغ التحصیل دانشگاهی هستند دچار مشکلات عمده شوند. عدم همکاری و هماهنگی سازمان‌های مختلف نیز مانع بزرگ دیگری است که هر لحظه تولیدکنندگان آذربایجان غربی را تهدید میکند.
لذانبود سرمایه‌گذار در بخش اقتصاد دانش‌بنیان از جمله مشکلات استان استدراین زمینه وجو‌د سرمایه گذارو شتاب‌دهنده که باید از بخش خصوصی نیز باشد به شدت احساس نیاز می‌شود

 


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.