خانه‌نشینی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی
  • 1397/8/5 13:57:52
  • 10591
یادداشت:

خانه‌نشینی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام تحصیلات به‌جای آنکه وارد بازار کار شوند، اسمشان به لیست بیکاران افزوده می‌شود، البته با عنوانی شکیل‌تریعنی " بیکاران فارغ‌التحصیل"، براساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی اداره رفاه، کار و تعاون آذربایجان غربی 32 هزار فارغ‌التحصیل بیکار در استان وجود دارد.

سرویس اقتصادی باریش‌نیوز؛ هرساله تعداد زیادی دانشجو، از دانشگاه‌های سراسر کشور فارغ  التحصیل می‌شوند، دانشجویانی که به امید رسیدن به شغل و داشتن آینده شغلی بعد از سال‌ها  صرف‌وقت و گاهاهزینه، جشن فارغ‌التحصیلی می‌گیرند. اما متأسفانه این فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام تحصیلات به‌جای آنکه وارد بازار کار شوند، اسمشان به لیست بیکاران افزوده می‌شود، البته با عنوانی شکیل‌تریعنی " بیکاران فارغ‌التحصیل"، بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سوی اداره رفاه، کار و تعاون آذربایجان غربی 32 هزار فارغ‌التحصیل بیکار در استان وجود دارد. این موضوع که نقش دانشگاه در این میان چیست ؟و چرا باید این حجم بیکاری برای فارغ‌التحصیلان وجود داشته باشد، دلایل مختلفی دارد که بایستی از سوی کارشناسان امر بررسی و برای حل آنها چاره‌سازی شود.

زیرا بیکاری از معضلاتی است که با خود مشکلات فراوانی همچون، اعتیاد، طلاق، دزدی و .... را مهمان ناخوانده و ناخلف جامعه می کند البته باوجود خیل عظیمی از دانشگاه‌ها با عناوین مختلف که به‌صورت قارچ وار رشد کرده‌اند، و هیچ معیاری برای گزینش دانشجو و برنامه ای برای آینده شغلی دانشجویان ندارند، وجود این حجم از بیکاری طبیعی و معقول است. اما در این میان شاید آنچه بیش از هر چیزی خودنمایی می‌کند، عدم ارتباط دانشگاه با صنعت است. اگر به این ارتباط توجه بیشتری می‌شد و دانشجو به‌جای اینکه چند سال عمر خود را برای خواندن دروس تئوری صرف کند و در آخر به هیچ برسد.

اگر در دانشگاه با صنعت آشنایی بیشتری داشت و آموزش می‌دید این آموزش‌هادر نوع خود سبب تربیت نیروی کار متخصص شده، نیروی که نیاز اصلی جامعه امروز کشور است، هم‌چنین دانشجو بعد از اتمام تحصیلات به سبب مهارتی که پیداکرده بود می‌توانست برای خود اشتغال‌زایی کند.

در دنیای پرشتاب کنونی ارتباط بین علم و صنعت از لازمه های رشد و توسعه اقتصادی یک جامعه است و به نوعی علم و صنعت را بال های رشد اقتصادی می توان تلقی کرد. از سویی نیز تحولات تکنولوژی سبب افزایش وابستگی صنایع به دانشگاه ها شده است و جامعه ای موفق است که بتواند علم خود را به صنعت برساند در کشور های پیشرفته آنچه اتفاق افتاده است رشد اقتصادی در گرو تفکر پویا است و نمود تفکر پویا همان وجود و ظهور کارآفرینان هستند از منظری نیز جامعه ای موفق است که بتواند کار آفرینی رابه معنای واقعی در ارتباط علم و صنعت تحقق بخشد.

 برهمین اساس در مقام علم این دانشگاه است که ظاهر شده و نقش آفرینی می کند زیرا این دانشگاه است که در مقام آموزش به افراد می تواند آنها را به صنعت متصل و سبب کارآفرینی شود. متاسفانه براساس آمارها در کشور ایران دانشگاه ها به صورت کم و محدود توانسته اند با صنعت ارتباط برقرار کنند و ارتباط خوبی بین علم و صنعت وجود ندارد و همین امر خود موجب مشکلات اقتصادی و بیکاری در جامعه شده است. در کنار این مطالب نگاه به آمار بیکاری در استان آذربایجان غربی نیز خود جای بسی تامل دارد براساس آمارها  آذربایجان غربی 117 هزار بیکار دارد که از این میان 32 هزار نفر آن را افراد تحصیل کرده تشکیل می دهند.

این آمار و ارقام خود گواهی محکم و صریح بر این موضوع است که متاسفانه دانشگاه های ما نتوانسته است خروجی مناسبی تربیت کند و دانشجو بعد از صرف هزینه ومبلغی گزاف در دانشگاه به جمع بیکاران تحصیلکرده در استان می پیوندد که برای حل این معضل بایستی تمهیداتی اساسی در نظر گرفته شود و عوامل آن بررسی گردد. البته برای حل این معضل نیازمند توجه ویژه به محتوای کتابهای درسی هم هست زیرا متاسفانه محتوای کتابهای درسی هیچ تناسب و دربرگیری ندارند و دانشجو گویی بی هدف و بدون اینکه بتوانند مطالعات را انجام و مدرک را اخد می کند.

امید است که تصمیماتی جدی در این باره اتخاذ شود و مسئولین به خروجی مورد نیاز دانشجو در جامعه، توجه ویژه ای داشته باشند زیرا وجود اینهمه بیکار برای جامعه و استان می تواند زنگ خطری بزرگ باشد و عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد..


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.