مسئولینی که زمانی برای پاسخگویی ندارند
  • 1397/8/1 13:00:58
  • 10568
یادداشت:

مسئولینی که زمانی برای پاسخگویی ندارند

در جلسه هستم بعدا تماس بگیرید، در مسافرت هستم و قادر به پاسخگویی نیستم، بیمارهستم و نمی‌توانم صحبت کنم، اکنون قادر به پاسخگویی نیستم. این جملات برای خبرنگاران جملاتی آشنا است و هر روز چندین بار در تماس با برخی مسئولین شهری و استانی آذربایجان غربی آنها را می‌شنوند.

سرویس فرهنگی باریش‌نیوز؛ در جلسه هستم بعدا تماس بگیرید، در مسافرت هستم و قادر به پاسخگویی نیستم، بیمارهستم و نمی‌توانم صحبت کنم، اکنون قادر به پاسخگویی نیستم، مادربزرگم فوت کرده نمی‌توانم صحبت کنم، مشترک مورد نظر در دسترس نمی‌باشد.

جمله‌های بالا برای خبرنگاران جملاتی آشنا است و هر روز چندین بار در تماس با برخی مسئولین شهری و استانی آذربایجان غربی آنها را می‌شنوند. موارد بالا در حالت کاملا خوش‌بینانه روی می‌دهد و در حال بدبینانه‌تر، مسئول مورد نظر به تماس خبرنگار پاسخ نمی‌دهد و اگر خبرنگار برای گرفتن جواب سماجت به خرج دهد در لیست «رد تماس‌» مسئول محترم قرار می‌گیرد.

دلیل مسئولین به عدم پاسخگویی به خبرنگار که  نماینده مردم و منعکس دهنده مشکلات برای گرفتن پاسخ است، باید به صورت ریشه‌ای پرداخت. شاید مشکل از آن جا آب می‌خورد که برخی از مسئولین از معنی و مفهوم کلمه مسئول شناخت و آگاهی کافی ندارند زیرا با نگاهی کوتاه به فرهنگ لغت و معنی این کلمه پی به انتخاب هوشمندانه این واژه می‌بریم.

مسئول در لغت به معنای مکلف، موظف، وظیفه مند، سرپرست، مامور، متصدی، مدیر، وظیفه شناس است. و با تفکر در این واژه‌ها پی می‌بریم، مسئول بایستی در قبال عملکرد خود در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد و اگر مسئولی از پاسخگویی به رسانه‌ها هراس دارد یا خود را ملزم به پاسخگویی نمی‌داند به سبب عدم شناخت و تفسیر از افکار عمومی و جایگاه رسانه است.

مقام معظم رهبری درباره پاسخگویی مسئولین میفرمایند: افرادی که مسئولیت دارند باید نسبت به مسائل و مشکلات  کشور و مردم پاسخگو باشند.

امام علی علیه السلام در نامه‌ای به مالک اشتر می‌فرمایند: «نیز بر تو کارهایی است که باید خود انجام دهی؛ از آن جمله پاسخ گفتن عاملان توست، آنجا که معاونانت درمانند و رساندن وظیفه‌ی خود را نتوانند دیگر نیاز مردم رابرآورند و در همان روز که بر تو عرضه دارند و یارانت در انجام دادن تقاضای آنان گرانی کنند و عذری آرند.

انسانی که مسئولیت پذیر نیست، کارش تباه و سست است؛ در هرشرایط شخص باید پاسخگو باشد و نمی‌تواند از مسئولیت خود شانه خالی کنند.حضرت علی علیه السلام، پیشوای اول شیعیان، در فرمان‌ها و دستورالعمل‌هایحکومتی و اداری خود پایبند بود و می‌فرمود: «آنچه می‌گویم در عهده‌ی خویش می‌دانم و خود آن را پایبندم.»

پیامبر می‌فرمایند: «کسی که توان انجام کاری را دارد، نباید از انجام آن طفره رود و خود را کنار بکشد.»

امید داریم مسئولین استان آذربایجان غربی نیز با تمسک جستن به گفته‌های امیر المومنین، آموزه‌های دین اسلام و گفته‌های رهبری در مقام پاسخگویی به افکار عمومی درآیند.

پایگاه خبری باریش‌نیوز قصد دارد در یادداشت‌های بعدی به نحوه پاسخگویی و عدم پاسخگویی مسئولین به خبرنگاران خود بپردازد.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.