رشد 100 درصدی بودجه پارک علم و فناوری/ افزایش 211 درصدی شرکت‌های مستقر در پارک
  • 1397/5/21 18:59:44
  • 10097
در نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی اعلام شد:

رشد 100 درصدی بودجه پارک علم و فناوری/ افزایش 211 درصدی شرکت‌های مستقر در پارک

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: از سال 1395 با مستقل شدن پارک علم و فناوری، بودجه این نهاد علمی، هرساله افزایش 100 درصدی داشته است.

به گزارش باریش، نشست خبری ریاست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به مناسبت روز خبرنگار، با حضور رسانه‌های مکتوب، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان برگزار شد.

حسن حیدری در این نشست، درباره اهمیت وجودی پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: پارک‌ها و مراکز فناوری، حلقه واسط دانشگاه و صنعت هستند تا بتوانند ارتباط بین دانشگاه و صنعت را روان‌سازی کنند.

وی افزود: آذربایجان‌ غربی از ویژگی منحصر به فردی همانند همجواری با سه کشور برخوردار است. داشتن هفت مرز رسمی، سبب شده پارک علم و فناوری استان نیز برای بهره‌مندی از این ویژگی، نگاه ویژه‌ای به ارتباط با خارج مرزها داشته باشد.

 

مراکز فناوری و دانشگاهی حلقه واصل ارتباط با خارج از مرزها

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی، ماموریت ویژه و چشم‌اندازی تعریف شده برای ارتباط با خارج از مرزها داشته و در همین راستا مراکز فناوری و دانشگاهی یکی از پل‌های ارتباطی با کشورها، مخصوصاً کشورهای همسایه را در رئوس برنامه‌های خود قرار داده است.

حیدری حمایت از شرکت‌های مستقر در پارک را از جمله برنامه‌های مهم پارک علم و فناوری دانسته و ابراز کرد: در همین راستا از شرکت‌های مستقر (دارای اختراع داخلی و خارجی) حمایت مالی ۱۰۰ درصدی برای هزینه‌هایی که می‌پردازند می‌شود. همچنین تسهیلات حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، تامین استاندارد، تائیدیه داخلی و خارجی، تامین استاندارد و خدمات آموزش تخصصی در راستای ایده پردازی، به شرکت‌ها ارائه می‌شود.

وی افزود: در صورت استقرار شرکت‌ها در پارک، خدمات استقرار و تجهیزات در اختیار شرکت‌ها قرار داده می‌شود. از سویی با سازمان‌ها در جهت ارائه خدمات رایزنی صورت می‌گیرد و برای جذب مشتری و فروش تولیدات آنها پارک تمام تلاش لازم را مبذول می‌دارد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: ارائه خدمات مستقیم مالی، مشاوره حقوقی و بازاریابی، ثبت علایم تجاری نیز از سری حمایت‌ها و خدمات پارک علم و فناوری از شرکت‌های مستقر است.

 

آغاز تحولات مدیریتی پارک سرآغاز پیشرفت و تحول در تمام زمینه‌‌ها

حیدری درباره تاریخچه پارک علم و فناوری استان گفت: پارک در سال 1386 تاسیس و به عنوان زیر مجموعه دانشگاه ارومیه در ساختمان روبروی سایت نازلو مستقر و با چهار شرکت کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: در اسفند‌ماه سال 1392 که ریاست پارک را برعهده گرفتم، ۱۸ شرکت در پارک مستقر بودند که بعد از اصلاح در ساختار پارک در سال 1393، پارک از زیر مجموعه دانشگاه خارج و مستقل شد که این مهم سبب شتاب‌بخشی به مسیر پیشرفت پارک شد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۸۴ شرکت در پارک مستقر هستند، گفت: با تحول مدیریتی صورت‌گرفته تعداد شرکت‌ها با رشد ۲۱۱ درصدی روبرو شده است.

حیدری درباره تعداد شرکت‌های دانش بنیان پارک نیز خاطر نشان کرد: در سال 1393 هیچ شرکت‌ دانش بنیانی در پارک وجود نداشت، اما امسال بر اساس آمار از ۱۸ شرکت دانش بنیان موجود در استان، ۹ شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند.

 

گردش مالی شرکت‌های مستقر در پارک با افزایش ۱۰ برابری

حسن حیدری با ده برابر شدن گردش مالی شرکت‌های زیرمجموعه پارک، اظهار کرد: سال گذشته گردش مالی شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری ، ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده که امسال این رقم به ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

 

ایجاد امکان ثبت اختراع، مخترعین استان در پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی عمده مشکلات پارک را عدم وجود رفرنس اختراعات در گذشته دانسته و ابراز کرد: مخترعین استان برای ثبت اختراع خود ناگزیر بودند به استان‌های همجوار مراجعه کنند، ولی از نیمه دوم سال 1395، این امکان در خود پارک استان ایجاد شده است.

وی افزود: 15 اختراع در نیمه دوم سال 1395، مجموعاً 55 اختراع در سال 1396 و 22 اختراع نیز در چهار ماهه نخست امسال برای ثبت اختراع به پارک مراجعه که این آمار گویای رشد کمی و کیفی عملکرد پارک در زمینه ثبت اختراعات است.

 

بودجه پارک علم و فناوری هر ساله رشد ۱۰۰ درصدی داشته است

حسن حیدری گفت: از سال 1395 که پارک دارای بودجه مستقل شده، هر ساله بودجه‌اش ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. هر میزان بودجه اختصاصی افزایش یابد کارهای بیشتری در پارک صورت می‌گیرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی درباره توسعه فیزیکی پارک اظهار کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع دیگر از مجموعه ساختمانی پارک توسط استانداری و وزارت علوم در هفته دولت افتتاح می‌شود و در کنار آن، از شش فناوری جدید که شرکت‌های پارک بدان دسترسی پیدا کرده‌اند نیز رونمایی می‌شود.

 

تلاش پارک علم و فناوری برای رسیدن به درآمد اختصاصی

حیدری با بیان اینکه هدف پارک در ۱۰ سال آینده، رسیدن به درآمدزایی است، ابراز کرد: این امر از دو سال گذشته در برنامه پارک قرار گرفته و امید داریم طی ۸ سال آتی به این مهم دست یابیم.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری رویدادهای مختلف از برنامه‌های پیش روی پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی در آینده است که تا پایان امسال ۱۸ رویداد علمی برگزار خواهد شد. آخرین رویداد یعنی یازدهمین رویداد پارک علم و فناوری استان، با عنوان «گردشگری و اشتغال» بود که با حضور ۱۳۴ نفر شرکت‌کننده و ایده‌پرداز برگزار شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان، جذب هسته فناور را از دستاوردهای رویداد‌های برگزار شده در استان دانسته و تاکید کرد: تاکنون ۲۵ هسته فناور برای استقرار در پارک جذب شده که این مقدار یعنی هر رویداد منجر به جذب دو هسته فناور شده است.

 

حضور در جمع دانش‌ آموزی از برنامه‌های آتی پارک

حسن حیدری حضور در جمع دانش آموزان را از برنامه‌های آتی پارک دانسته و افزود: بایستی ایده‌پردازی از سطوح ابتدایی آغاز شود. در این زمینه، پارک علم و فناوری استان، تفاهم‌‌نامه‌ای با آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی منعقد کرده است.

وی خاطر‌نشان کرد: ایجاد مدرسه موفقیت برای انتقال تجربیات کارآفرینان به دانش آموزان، در دستور کار پارک قرار گرفته است. در این راستا همایشی باعنوان «کودک هزاره سوم» به جهت آماده کردن کودکان برای ورود به هزاره سوم، که علم و تکنولوژی در آن حرف اول را می‌زند، از برنامه‌های مشترک پارک علم و فناوری و آموزش و پرورش آذربایجان غربی در آینده نزدیک است.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.