ستاد احیاء دریاچه ارومیه مانع احیای دریاچه نشود / احداث چهار حلقه چاه عمیق غیرمجاز در دریاچه ارومیه
  • 1397/5/21 13:23:14
  • 10093
روح‌الله حضرت‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی:

ستاد احیاء دریاچه ارومیه مانع احیای دریاچه نشود / احداث چهار حلقه چاه عمیق غیرمجاز در دریاچه ارومیه

یکی از مهمترین اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه، مکانیزه کردن آبیاری منطقه است؛ اما وزارت کشاورزی آنقدر شرایط دشواری برای پرداخت وام‌ها در نظر می‌گیرد که عملاً کشاورزان از آبیاری قطره‌ای زمین‌هایشان پشیمان می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری باریش؛‌ به نقل از خانه ملت، روح الله حضرت‌پور در خصوص وضعیت فعلی دریاچه و اقدامات انجام شده توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: واقعیت امر این است که اگر ستاد احیای دریاچه اجازه دهد، دریاچه خودش خود را احیا می‌کند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعضی‌ افراد در ستادِ احیای دریاچه ارومیه و سازمان محیط زیست، بخش‌نامه‌هایی را به استان فرستاده‌اند که اساساً قابل اجرا نیست و به ضرر مردم و دریاچه است. برای نمونه از اول فروردین که حق آبِ دریاچه را از سدها رهاسازی کرده بودند، همزمان تمام نهرهای فرعی کشاورزی مردم را نیز بستند در حالی که بستن این نهرها باعث می‌شود مردم از چاه‌ها، آب بیشتری بکشند و این آسیب بیشتری را به دریاچه وارد می‌کند.
وی اظهار داشت: به نظر من باید برای احیای دریاچه، برنامه‌ریزی‌ها باید مرحله به مرحله صورت گیرد نه این که یک‌باره قدم آخر را اول برداریم. اولین مرحله احیا این است که وضعیت فعلی را حفظ و در مرحله بعد لایه‌روبی رودخانه‌ها را انجام و در نهایت به رها سازی آب اقدام کنند.
حضرت‌پور توضیح داد: برای مثال، در سال گذشته سیل هزینه‌های زیادی به روستاها و کشاورزی اطراف دریاچه ارومیه وارد کرد، اگر همین هزینه ای که برای بازسازی منطقه صرف شد را صرف لایه‌روبی رودخانه‎ها و به طور کل هدایت سیل به سمت دریاچه می‌کردند، میلیون‌ها متر مکعب آب وارد دریاچه شده بود.
وی افزود: همه این‌ها به کنار، ستاد احیای دریاچه ارومیه 600 هکتار از قسمت خشک شده دریاچه را به پارک تبدیل کرده و به همین منظور کل این مساحت را درخت کاری و گیاه کاری می‌کند و برای آبیاری آن چهار حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه احداث کرده است.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: من اگر بگویم مصرف این چند چاه غیر مجاز به اندازه کشاورزی چند ده روستا است اغراق نکرده ام. ستاد احیاء روزانه میزان زیادی از این چاه ها آب برداشت می‌کند در حالی که نتیجه‌ای هم تا به امروز نگرفته و اکثر گیاهان نیز خشک شده‌اند.
حضرت‌پور در پاسخ به سوال ارزیابی خود در خصوص عملکرد ستاد دریاچه ارومیه گفت: از زمانی که ستاد احیای دریاچه تشکیل شده تقریباً هیچ اقدامی برای احیای دریاچه انجام نداده است و آب‌هایی که وارد دریاچه شده نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است.
وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که دریاچه در گذشته عمق داشت اما امروز این آبی که شما می‌بینید عمق ندارد. معلوم است وقتی عمق کم باشد وسعت بیشتری را آب فرا می گیرد و به همان نسبت هم میزان بخار آب بیشتر می‌شود.
نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی در پایان ابراز داشت: من منکر چاه‌های غیرمجاز و سدسازی‌های بی‌رویه در اطراف دریاچه ارومیه  نیستم. در حال حاضر ما در منطقه 50 هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم. اما بستن این چاه‌ها باید کم کم و همراه با جبران برای کشاورزان باشد. یکی از مهمترین این اقدامات، مکانیزه کردن آبیاری منطقه است. وزارت کشاورزی آنقدر شرایط دشواری برای پرداخت وام‌ها در نظر می‌گیرد که عملاً کشاورزان از آبیاری قطره‌ای زمین‌هایشان پشیمان می‌شوند. بنابراین من معتقدم با این برنامه‌ها نمی توان دریاچه را احیا کرد؛ ما باید در درجه اول به حفظ دریاچه بیاندیشیم و در مراحل بعد سراغ احیا برویم.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.