حمام هاي تاريخي ارومیه

حمام هاي تاريخي ارومیه

حمام‌هاي قديمي اروميه گنجينه‌اي زير غبار فراموشي‌ است  اين حمام‌هاي قديمي در داخل بازار قديمي اروميه بنا شده‌اند و قدمتشان به دوران قاجاريه مي‌رسد

چهارشنبه ای که دیگر سور نیست!/سنتی که رنگ و بوی خون، آتش و مرگ گرفت

چهارشنبه ای که دیگر سور نیست!/سنتی که رنگ و بوی خون، آتش و مرگ گرفت

چهارشنبه سوری هر سال با خون و دود و آتش عجین می شود و چه بسیار خانواده هایی که با اعضای خانواده سوخته پای درسال جدیدمی گذارند.

پناهگاه حیات وحش سوتاو

پناهگاه حیات وحش سوتاو

پناه‌گاه حيات وحش سوتاو در موقعیت جغرافیایی N3633 E4611 در استان آذربایجان غربی واقع است. در ایران هم اکنون دشت « سوتاو » بوکان مهمترین زیستگاه پرنده میش مرغ در کشور است

قلعه اسماعیل آقا (اسماعیل آغا قالاسی)

قلعه اسماعیل آقا (اسماعیل آغا قالاسی)

در فاصله 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان ارومیه به فاصله نسبتا کمی از جاده سرو در بالای یک رشته کوه منفرد بقایای آثار و قلعه ای نظامی به چشم می خورد . این کوه از دو طرف با شیب تند به رودخانه نازلو چای منتهی می شود و به لحاظ موقعیت سوق الجیشی حائز اهمیت است .

قبرستان خان  گورستان هاي تاريخي اروميه

قبرستان خان گورستان هاي تاريخي اروميه

قبرستان خان يكي از گورستان هاي تاريخي اروميه بوده است  كه پيش از تغيير كاربري در ضلع جنوبي مسجد حاجي خان (مسجد موجود در حياط سازمان تبليغات اسلامي) قرار گرفته بود.

روستاي تپه تركمان

روستاي تپه تركمان

روستای تپه ترکمان از توابع بخش مرکزی ارومیه و در محال باراندوز چای در جنوب شهرستان ارومیه واقع شده است این روستا در کیلومتر 15 جاده مهاباد (سنتو) واقع شده و از روستا های پر جمعیت منطقه محسوب میشود

سد شهر چای اروميه

سد شهر چای اروميه

سد شهرچای در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۴ با حضور معاون رییس جمهور به بهره برداری رسیده است،این سد از نوع سدهای خاکی سنگ ریزه ای می باشد. احداث این سد باعث ساخت جاده آسفالته سد شهرچای-راژان با مسافت ۲۵ کیلومتر شد که مسافتی کوتاه تر نسبت به جاده قبلی را دارد.

نگاهی دوباره به موضوع نگارش (ارومیه) و یا (اورمیه)  کدام درست است؟

نگاهی دوباره به موضوع نگارش (ارومیه) و یا (اورمیه) کدام درست است؟

مناقشه  درباره  نام شهر تاریخی ارومیه و نگارش درست آن باعث شده است که هر از گاهی از سوي هواداران دو نام «ارومیه»  و «اورمیه» موضع گیریهایی صورت بگیرد . نگارنده براي گسترش بحث موارد را بر اساس مستندات و مطالعات بيان ميكند  توجه: مطالب بر اساس مستندات و مطالعات كارشناس بنياد ايران شناسي اذربايجان غربي صورت گرفته است.

روستای بیمضرته با قدمت 900 سال ...

روستای بیمضرته با قدمت 900 سال ...

روستای بیمضرته از روستاهای اشنویه است و در جنوب غربی شهر اشنویه واقع شده است, این روستا 7 کیلومتر با شهر اشنویه فاصله دارد و از طریق جاده روستای سنگان در غرب اشنویه می‌توان به این منطقه رفت.این روستا دشت‌های سرسبز و زیبایی دارد.

کیومرث پوراحمد سریال تاریخی می‌سازد

کیومرث پوراحمد سریال تاریخی می‌سازد

پوراحمد این روزها به شدت در حال تلاش است که بتواند در سال جدید سریال «آب» را کلید بزند تا به‌زودی آماده پخش شود.

سنگ‌نوشته کیله شین ( کله شین )

سنگ‌نوشته کیله شین ( کله شین )

جایگاه این سنگ تاریخی جزو ملک روستای «درود» به غرب شهرستان اشنویه است که در زبان کوردی «دڕوو» به معنای (خار) خوانده می‌شود. روستای درود بالاتر از روستای شیخان در دهستان هیق قرار گرفته است معبد و گذرگاه و همچنین رشته کوه معروفی در نوار مرزی ایران و عراق نام خود را از این سنگ گرفته‌اند.

  • 1
  • ...