12:36|شنبه, آذر 05 ,1401
تاریخ انتشار: 07 دی 1399 - 10:46
کد خبر: 15502

ابلاغ سیاست‌های جدید حمایتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا

بانک مرکزی ضوابط جدید حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان مشاغل و کسب و کار‌های آسیب‌دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
ابلاغ سیاست‌های جدید حمایتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا

به گزارش سرویس اقتصادی باریش نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و صاحبان مشاغل و کسب و کار‌های آسیب‌دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه مصوبات تعیین شده ستادملی کرونا در تاریخ‌های اول و بیست و دوم آذرماه سال جاری در خصوص بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی و تعیین و احصای مشاغل و کسب و کار‌های غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از کرونا به شرح زیر به شبکه بانکی ابلاغ شد.

الف‌ـ بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی (اعم از قرض‌الحسنه و سایر تسهیلات) مشاغل و کسب و کار‌های به شدت آسیب دیده یا محدود و تعطیل شده بخش غیردولتی (مطابق فهرست ذیل این بخشنامه) که موعد پرداخت آن در آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ می‌باشد، منوط به آن که وفق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار، بدهی آن‌ها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ ۱۳۹۸.۱۲.۰۱ در طبقه جاری قرار داشته باشد، به پایان دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می‌شود. در مورد تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ می‌باشد نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می‌شود. استمهال موارد مشمول این بند از احتساب و اخذ هرگونه جریمه و کارمزد اضافی مستثنی است.

ب ـ مشاغل و کسب و کار‌های مورد احصاء در این بخشنامه، در بازه زمانی آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی‌شوند.

ج ـ چنان‌چه سررسید چک‌های صادره مشاغل و کسب و کار‌های مورد احصاء در این بخشنامه در دوره زمانی آذرماه و دی ماه سال ۱۳۹۹ باشد و منجر به برگشت چک و صدور گواهی‌نامه عدم پرداخت گردد، در صورت تسلیم تقاضای خود به بانک مربوط، تا یک ماه پس از تاریخ برگشت چک صادره، مشمول ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مقرر در ماده (۵) مکرر الحاقی به قانون صدور چک نمی‌باشند.

خاطرنشان می‌سازد، طبق نامه شماره ۱۰۷۴۳۲ مورخ ۱۳۹۹.۹.۲۴ معاون اقتصادی رییس‌جمهور موضوع ابلاغ مشاغل و کسب و کار‌های غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از کرونا، مصادیق زیر مشمول حمایت‌های بانکی مورد اشاره می‌باشند:
 مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‌ای (غیر دیجیتال)، موزه‌ها، سینما‌ها و تئاترها؛
 مراکز تفریحی، باغ وحش‌ها و شهربازی‌ها؛
مراکز ورزشی، باشگاه‌ها و مرکز ورزشی آبی و استخرها؛
مراکز آموزشی، آموزشگاه‌ها و مهدکودک‌ها (به غیر از مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی)؛
 
مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، خدمات بین راهی، زائرسراها، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، زیارتی و آژانس‌های مسافرتی؛
 
شرکت‌های حمل و نقل مسافر برون شهری؛
 
مراکز پذیرایی، تالار‌های پذیرایی، رستوران‌ها، چایخانه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، مراکز تهیه و طبخ غذا؛
 
قنادی، شیرینی‌پزی، آبمیوه و بستنی فروشی؛
 
آرایشگاه‌های مردانه، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی؛
 
مراکز فروش انواع پوشاک، کیف، کفش، خرازی، خیاطی، مراکز فروش کادویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، لوازم‌التحریر، مراکز توزیع صنایع دستی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزئینات داخلی ساختمان، آتلیه و عکاسی؛
 
مراکز عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی؛
 
نمایشگاه‌های تجاری اعم از عمومی، تخصصی و بین‌المللی
همچنین در این بخشنامه اشاره شده است، با توجه به بند‌های ذکر شده، اقساط مربوط به آذرماه که توسط مشاغل و کسب و کار‌های مشمول و قبل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به مؤسسه اعتباری پرداخت شده‌اند، می‌تواند به عنوان قسط مربوط به بهمن ماه تسهیلات مزبور منظور شود. همچنین همانگونه که در مصوبه فوق نیز تصریح شده، به اقساط پرداخت نشده احتمالی مربوط به آذر ماه سال جاری تسهیلات اعطایی به مشاغل و کسب و کار‌های موصوف، نباید وجه‌التزام تأخیر تأدیه دین تعلق گیرد.

این بخشنامه بانک مرکزی تاکید کرده است، با توجه به موارد ابلاغی، مراتب به قید تسریع و با لحـاظ مفـاد بخشـنامه شـماره ١٤٩١٥٣‏‏‏/٩٦ مورخ ‏‏‏۱۳۹۶.۰۵.۱۶ به تمامی واحد‌های ذیربط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ شود و بر حسـن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرت کاربران

لیلا
1399/10/08 - 00:31

من خیاطم وام خود اشتغالی گرفتم الان با وجود کرونا درامدی ندارم که قسطمو پرداخت کنم به بانک که میگی دولت دستور داده که این ماه روپرداخت نکنیم میگه به شما تعلق نگرفته .پس به کی تعلق میگیره